IP Adresi Resetleme ve DNS Sunucu Adresi Temizleme

RooT

Hosting yöneticisi
Katılım
28 Mar 2020
Mesajlar
55
Tepki
39
Puan
17
Konum
TÜRKİYE
Meslek
Sistem/Sunucu Yöneticisi
İnternet bağlantımızda DNS adresleri internet sağlaycımız tarafından otomatik veya isteğe bağlı olarak getirilir. Bütün web adreslerinin DNS sunucularıda farklıdır, İP sorgu adresinin DNS adresini browsere iletir ve web sayfasına ulaşmamızı sağlar. Bütün bunlar saniyeler içinde farketmeyecek kadar hızlı şekilde yapılır.

Örneğimizde verdiğimiz gibi ipsorgu.com a yapılan bu girişte yukarıdaki aşamalar gerçekleşir. Aynı bilgisayar üzerinden yapılacak erişimlerde bu aşamalar tekrarlanmaz. Çünkü Sitenin DNS sunucu adresi alınmıştır ve bilgisayar hafızasında tutulur ve tekrar tekrar getirilmez. Bazen bu hafızadaki DNS sunucu adresleri eskir, web siteleri DNS değiştirirler veya başka şekillerde sorunlar olur.
Bu nedenlerle bazen web sitelerine erişilemez. İşte bu sorunun üstesinden gelebilmek için aşağıdaki uygulamayı yamanız yeterli olacaktır. Bilgisayarınızın DNS hafızası temizlenecek ve IP adresiniz resetlenecektir.

Başlat / Çalıştır deyip alana cmd yazıyoruz. Ms Dos komut istemi çalışıyor. Komut ekranında sırasıyla aşağıdakileri yazıp Enter (Return) deyin.

1 - ipconfig /flushdns
2 - ipconfig /release
3 - ipconfig /renew
4 - exit
 
Üst Alt