iOS mu Android mi Daha Çok Kazanıyor?

EasyFish

Bağımlı
Tepki
2
Neredeyse akılsız telefonun kalmadığı şu günlerde uygulama pazarları, firmalar için ciddi bir gelir deposu olmaya başladı. Uygulama pazarı dediğimizde ise doğal olarak ki akla ilk iOS ve Android geliyor.

Apple tarafınca geliştirilen ve yalnız Apple ürünlerde kullanılabilen App Store ve Google tarafınca geliştirilen, neredeyse tüm cihazlara hitap eden Google Play uygulama platformları; hatta bu iki işletim sistemine geliştirilen uygulamalar devamlı birbirleriyle kıyaslanıyor. Neymiş efendim, o platformdaki uygulama ondan daha iyiymiş, yok bu platformdaki uygulama daha hızlıymış… Her neyse, bizim derdimiz her züğürtte olduğu benzer biçimde çenemizin yorulması. Şu demek oluyor ki aslolan mevzumuz kazandıkları paralar.

Dünya üstünde uygulama analitiği mevzusunda etkin bir ekip olarak tanınan Sensor Tower, 2019’un ilk çeyreği için bazı raporlar hazırlamış.

Bu raporlara nazaran uygulama kullanıcıları kısaca biz, toplamda 40 milyar dolar harcamışız. Biz!? (Kim o? El kaldırsın bakalım.) Bu harcanan sayı hem App Stor hemde Google Play’deki verilerin toplamı olarak raporlandı.

ugulama-kazanclari-1.jpg

Gene aynı ekibin yayınladığı grafiğe baktığımızda iOS kullanıcıları bu yıl App Store’da geçen senenin ilk çeyreğine nazaran %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcamışlar. Android’ciler ise geçen yıla nazaran %20’lik bir artışla toplam 14.2 milyar dolar harcamışlar.

Demek ki neymiş? Apple’cılar daha varlıklı :) Niçin mi? Şu sebeple gene bu ekibin raporlarına nazaran uygulama indirme mevzusunda Android’ciler oldukca daha öndeyken, Apple’cılar oldukca geride kalmışlar.

ugulama-kazanclari-2.jpg

Şu demek oluyor ki, daha azca uygulama indirilmesine karşın oldukca daha çok gelir elde eden Apple’ı kutluyorum. (Evet, bende Apple’cıyım.)

Netice olarak burası bir webmaster platformu ve siz kıymetli okurlarımıza alttan alttan vermek istediğimiz ileti şu; para uygulama geliştirmede. Gömülün ve uygulama geliştirin.

“Bitirmeden hazır kıyaslamadan bahsetmişken şunu da eklemek isterim; artık iOS ve Android’i karşılaştırma yaparken birazcık daha yapıcı olalım dostlar. iOS yalnız Apple’ın cihazlarına hitap etmiş olduğu için oldukca daha düşük donanımsal bileşenler ile oldukca daha yüksek performanslar alabiliyorken, Android bir oldukca değişik cihaza bir oldukca değişik markaya hitap edebilmesi için oldukca daha çok bileşene haiz olması gerekiyor ve haliyle oldukca daha yüksek donanımsal özelliklerle sadece iOS kadar performans verebiliyor. Bu durumda karşılaştırma yaparken Android’in aslen daha donanımlı bulunduğunu, lakin performans mevzusunda bir iOS olmadığını söylemek isterim. Fakat bununda oldukca oldukca düzgüsel bulunduğunu da biliyorum.”

Siz App Store ve Google Play’deki uygulama mevzusunda neler düşünüyorsunuz?

Üst Alt