Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

ZarorrDe

Bağımlı
Tepki
0

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?​

Hybrid Mobil Uygulama Nedir?

Genel itibariyle bakıldığında mobil uygulamalar, günlük hayatımızın bir parçası haline dönüştü. Günümüzde bankacılık sektöründen eğlence hayatına, toplumsal medyadan alışverişe kadar akla gelebilecek her türlü alana mobil aygıtlar damgasını vurmaya başladı. Bilhassa de koronavirüsü pandemisi sonrasında dünyada alışveriş ile yazışma ve öteki pek oldukça işlem artık dijital mecralarda gerçekleştirilmeye başlandı. Bu şekilde olması ise mobil uygulamaların oldukça daha ehemmiyet kazanmasına niçin oldu.

Mobil bir uygulama geliştirerek sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde mobil uygulama geliştirmek açısından iki alternatif önünüzde bulunacak. Native tipi mobil uygulamalar ile hybrid mobil uygulamalar.

Hybrid Mobil Uygulama

Hibrit mobil uygulama, mobil tabanı bir halde geliştirilen uygulamaların web bileşenlerini kullanmak suretiyle arayüzünü görüntüleyen uygulama çeşididir. Birden fazla mobil işletim sistemi üstünde etkinlik gösterir. Bir tek kod üstünde yürütülmekte olan platformlarda etkileşimi elde eden en temel uygulamadır.

Bir hybrid uygulaması; JavaScript, CSS aracılığı ile meydana getirilir. Weblew biçiminde isimlendirilen bir tarayıcı aracılığı ile etken hale getirilir. Uygulamalar, düşük ve süratli maliyetli bir süreç ile kullananların karşısına çıkarken, native mobil uygulamalarda ise bir tek işletim sistemine uygulama yazma ihtiyacı doğurmaz. Hazırlanan kalıbın değişik sistemlere uyarlanması böylelikle mümkün hale gelmektedir. Hybrid uygulamalarda ise düşük ve süratli maliyet söz mevzusudur.

Hybrid Mobil Uygulamanın Tercih Edilme Sebebi Nedir?

Artık günümüzde mobil uygulamalar, dijital platformların oldukça mühim bir parçası haline dönüştü. Bir tek uygulama ile milyonlarca dolarlık gelirim kazanılması da mümkün hale geldi. Bilhassa de küresel çapta bulunan uygulamalar, oldukça daha fazlasını kazandıracak çeşitli alternatiflere haizdir.

Vakit sınırı bulunan ve süratli aksiyon gerektiren çeşitli işlerde hybrid mobil uygulamalar, en kaliteli çözüm üretir. Oldukça süratli bir şekilde hazır hale getirilen hybrid mobil uygulama ile uygulama mağazalarında süratli bir halde yer alınabilir. Bu şekilde olması halinde rekabet açısından ön plana çıkma ve düşük maliyet pozitif yanları sağlar.

Hybrid Mobil Uygulamanın Avantajları Nedir?

Hedef cihazların özelliklerinden yararlanmak oldukça rahat bir kod haline dönüşüyor. Değişik işletim sistemlerine özgü yazılan kodlar yerine yalnız bir tek kod temeline dayanan uygulamalar üstünde çalışır. Böylelikle güncelleştirme ve yönetim işlemleri oldukça rahat bir hale gelir.

Hem Android hemde iOS işletim sistemlerinde aynı anda uyum sağlama özelliği taşır.

Hybrid uygulamalar, süratli bir halde özellik sunmuş olduğu kadar aynı şekilde düşük maliyeti bir süreç doğuruyor. Native uygulamalar açısından geçerli olan her işletim sistemine özgü kodlama yerine yalnızca uyarlamak yetiyor,

Hybrid mobil uygulamalar, esasında html-css ya da JavaScript ile ortaya çıkmıştır. Hazırlanan temel uygulama perspektifini tüm işletim sistemlerinde uygulamak mümkün hale geliyor.

Hybrid Mobil Uygulamaların Dezavantajları Nedir?

Hybrid mobil uygulamaların kullanıcı deneyimi, native uygulamalarda olmasıyla birlikte iyi değildir. Bilhassa de çeşitli oyun uygulamalarında sorun yaratabilir.

Hybrid mobil uygulamalarda arayüzünü görüntülenmesi açısından webeiew bileşenlerin mevcuttur. Bu bileşen ise JavaScript kodunu da faaliyete geçirir. Bu yüzden performansı bazı durumlarda kafi gelmeyebilir.

Hybrid mobil uygulamaların avantajları olmasıyla birlikte dezavantajlarının bulunduğunu aslına bakarsanız makalemizin başlangıcında söylemiştik. Bu uygulamaların genel itibari ile performans başta olmak suretiyle uygulamadan beklentiye bağlı bir halde değişim izah edebilir. Uygulamanın kullanım kapasitesi ve performansı da kullanım alanı ve kullanım biçimine nazaran değişim izah edebilir.

Eğer ki mobil bir uygulama geliştirmek ve de sanal mağazalardaki yerinizi almak istiyorsanız o halde önünüzde bulunan 2 yöntemi de muhteşem bir halde kullanmanız gerekecektir. Mobil uygulamalar, karma yada melez biçiminde anlatılan hybrid mobil sistemler şeklinde geliştirilmiştir. Bu şekilde uygulamalara melez ya da karma hale dönmesinin esas sebebi ise genel uygulama mantığı perspektifinde yüklenmesine karşın içinde bir ve uygulamasının açılmasıdır. Bu şekilde uygulamalar esasında html CSS yada JavaScript aracılığı ile geliştirilmiştir. Esasında ve öteki biçiminde isimlendirilen bir tarayıcı aracılığı ile etken hale dönüştürülür. Genel itibariyle beklentilerin oldukça daha düşük olduğu, oldukça daha süratli tüketimi odaklı ve aciliyet gerektiren durumlarda kullanım pozitif yanları sunar. Vakit problemi yaşayan pek oldukça kullanıcı, sanal mağazalarda süratli bir şekilde bulunmak adına hybrid mobil uygulamalara ergonomik bir halde yönelebiliyor.

Hybrid Mobil Uygulamalar Güvenli Midir?

Eksiksiz ve kaliteli bir şekilde yazılımı meydana gelen hybrid uygulamalar açısından güvenli bulunduğunu söylememiz mümkündür. Doğrusu buradaki risk faktörü esasında öteki mobil uygulamalarda olduğu benzer biçimde düz. Fakat kodlama işlemlerinin sıhhatli bir şekilde oluşturulması icap ettiğinin unutulmaması gerekir.

Üst Alt