Herkesin Bilmesi Gereken Linux Komutları

rucoder

Eski üye
Tepki
0

Her insanın Bilmesi Ihtiyaç duyulan Linux Komutları​

Herkesin Bilmesi Gereken Linux Komutları

Linux 1991 senesinde piyasaya sürülen açık kaynaklı yapısıyla ön plana çıkan bir işletim sistemidir. Piyasaya çıkmış olduğu ilk günden bu yana popülerliği daima artmıştır. Linux işletim sistemini istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Ek olarak tekrardan dağıtabilme imkanınızda bulunmaktadır. Linux kullanmak istiyorsanız, ilk olarak temel komutları öğrenmeniz gerekiyor. Bu komutlar şunlardır
linux-hile-komutlari-768x328-1.png

Linux CD Komutu

Linux dosya sistemlerine göz atmak için ‘’CD’’ komutunu kullanmanız gerekmektedir. Bulunmuş olduğunuz mevcut konumun adı gerektirir. Sözgelişi Home- Kullanıcı-Belgelerim konumundasınız. Belgelerim konumunun alt konumu olan fotoğraflar klasörüne gitmek istiyorsunuz. Bu işlemi gerçekleştirmek için ‘’CD’’ komutuna ihtiyacınız bulunmaktadır. Süratli bir halde komut değişikliği yapmak istiyorsanız, cd: cd, cd- komutlarını kullanmanız gerekmektedir.

Cd iki nokta komutu bir üst konuma gitmenizi sağlar. Cd direkt komutu ise, ana klasöre gitmenizi sağlamaktadır. Cd- tireli komut ise bundan önceki konuma gitmenizi sağlamaktadır.

Linux PWD Komutu

Bu komut hangi dosyada olduğunuzu bulmak için kullanılmaktadır. Böylelikle PWD komutu size kati bir informasyon verecektir. PWD komutu genel olarak işaretiyle başlamaktadır. Docements kullanıcı adı örnek PWD komutudur.

Linux İş Komutu

İş komutları bir dosyanın içeriğini görebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu komut yardımıyla mevcut dosyanızın içeriğini kolaylıkla görüntüleyebileceksiniz.
1_1mWflEmnOREoJQwFOoJ76w.jpeg

Linux CAT Komutu

Linux işletim sisteminde en fazlaca kullanılan komutlardan birisi de CAT komutu olmaktadır. Düzgüsel düzeydeki bir dizinin içerisini görmek amacıyla kullanılmaktadır. Komutu çalıştırmak için ilk ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan CAT uzantısını girmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise uzantıyı girmeniz gerekmektedir. Örnek: CAT dosya.txt

Linux CP Komutu

CP komutu mevcut dosyaların kopyalamasını sağlamaktadır.

Linux MV Komutu

MV komutu dosyaların taşınma işleminden görevli olan komuttur. Bu komutu kullanarak her türlü dosyayı istediğiniz konuma taşıyabilirsiniz. Ek olarak dosyalarınızı tekrardan adlandırmak için de MV komutu kullanılmaktadır. MV komutu CP komutuyla %80 benzerlik gösterir.

Linux RM Komutu

RM komutu Linux işletim sisteminde dosyaları içindekilerle silmeye yarayan komuttur. RM-R yaparak silme işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Linux FİND Komutu

Adından anlaşılacağı suretiyle dosyaları ve dizinleri bulma komutudur. Arama komutu olarak da bilinmektedir. Tüm işletim sistemini detaylı olarak tarayarak bulmak istediğinizi dosyayı ve dizini sizin karşınıza çıkarır.

Linux DF Komutu

Mahalli diskinizin kullanım boyutlarını öğrenmek için Linux DF komutu kullanılmaktadır. Hem yüzdesel hem de KB olarak öğrenebilirsiniz. DF-M komutunu girerek MB olarak da depolama boyutunu öğrenebilirsiniz.

Linux HEAD Komutu

HEAD komutu metnin içindeki ilk satırı görmek için kullanılmaktadır. Bu komut yardımıyla metnin içinde yer edinen ilk on satır görüntülenmiş olacaktır. Fakat bu sayıları istediğiniz şekilde değişiklik yapma olanağınız bulunmaktadır. Metnin ilk beş satırını görmek istiyorsanız HEAD-N 5 dosyaadı.ext komutlarını giriniz. Böylelikle sistem karşınıza görmek istediğiniz metnin ilk 5 dosyasını çıkaracaktır. Rahatça ilk beş dosyayı inceleyerek sayıları değiştirebilirsiniz.
0_4GiIAwtnmGeNhNUp.jpg

Üst Alt