webmaster

Kullanıcı
Katılım
Eki 19, 2019
Puan
28
Şube
Webmaster Forum
Web
webmasterforum.com.tr
Meslek
webmaster
Bilgisayarlarımızda kullandığımız birçok program, kullanım esnasında daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak için tasarlanmıştır. Her bilgisayarda bulunması gereken programlar başlığı altında, bilgisayar kullanıcısının sıklıkla ya da eninde sonunda ihtiyaç duyabileceği programlar hakkında bilgiler verdik.
1584732979825.png

Bilgisayarların olmazsa olmaz programları;

Antivirüs programları
Her şeyden önce kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarımızı koruma altına almak için, mutlaka ücretli veya ticaret ücretsiz antivirüs programlarına yer vermeniz gerekir. Bu programlar sayesinde bilgisayarınızı kimlik avcılarına karşı, daha korunaklı hale getirebilirsiniz.

Teamviewer
Bilgisayarınızı uzaktan kontrol edebilmek ve farklı bilgisayarlarda bağlantı kurabilmek için ihtiyaç duyabileceğiniz en iyi program, Teamviewer programıdır. Bu program sayesinde dünyanın diğer ucunda bulunan başka bir bilgisayara bağlanarak, o bilgisayar üzerinde tıpkı kendi bilgisayarınız gibi işlem yapmanız mümkündür.

Yine bilgisayarlar arasında karşılıklı bağlantının sağlanabilmesi için, karşı bilgisayarda da aynı programın bulunması gerekmektedir. Her seferinde değişen şifrelerle, bilgisayarlar arasında rahatlıkla bağlantı kurulabilir.

PhotoScape
En iyi görsel düzenleme programlarından biri olan PhotoScape, her bilgisayarda bulunması gereken programlar arasındaki tavsiyelerimizden biridir. Özellikle fotoğraflarla ilgili fazla işlem yapanların kullanması gereken bu program, ücretli ve ücretsiz versiyon şeklinde kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.

Bu programla fotoğrafların üzerine farklı efekt kullanarak yazı yazabilir, fotoğrafın uzantısını değiştirebilir ve fotoğrafın boyutunu dilediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz.

Microsoft ürünleri
Her bilgisayarda olması gereken programlar arasında, Microsoft Office programlarının kesinlikle bulunması gerekir. Dünyanın en iyi yazı editörü olduğu gibi farklı özellikleri ile de mükemmel bir deneyim sunan Microsoft ürünleri, bilgisayarların olmazsa olmazları arasındadır.
1584732994957.png

Unlocker
Denetim masası üzerinden program kaldır seçeneği ile ihtiyaç duyulmayan programların kaldırılması mümkün olsa da, bazı programların bu yöntemle dahi kaldırılmadığı hepimiz görmüşüzdür.

İşte Unlocker programı da tam bu tarz program yada dosyalar için devreye girerek, gereksiz silinmeyen dosya ve programları kalıcı olarak silmemizi sağlamaktadır.

Skype
Mobil versiyonu olduğu gibi daha çok bilgisayar versiyonu tercih edilen Skype, anlık olarak insanların birbiriyle mesajlaşmasını sağlamaktadır.

Bu programla karşılıklı resim ve videoları gönderebilir, dosya transferi yapabilir ya da sesli ve görüntülü olarak konuşabilirsiniz.

Recuva
Bilgisayar kullanıcıları tarafından fazla bilinmeyen ancak her bilgisayarda bulunması gereken programları listemizde önemli faydaları bulunan Recuva, yanlışlıkla silinen dosyaların yeniden bilgisayara yükselmesini sağlamaktadır.

Sizde dalgın biriyseniz ve sıklıkla bu tarz yanlışlıklara maruz kalıyorsanız, bilgisayarınızdan mutlaka Recuva programını bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Ccleaner
Kesinlikle tavsiye ettiğimiz programlardan biri olan Ccleaner, bilgisayarınızda gereksiz olan tüm dosyaları ve bilgisayar geçmişini tek bir panel üzerinden kapsamlı bir şekilde temizlemeye yardımcı olmaktadır. Çöp dosyaları bilgisayarınıza kaldırarak yer açma gibi faydaları da bulunan program, önemli tavsiyelerimiz arasındadır.

WinRaR
Her zaman olmasa da birçok bilgisayar kullanıcısının eninde sonunda ihtiyaç duyduğu programlardan biri de, WinRaR programıdır. Onlarca hatta yüzlerce dosyayı tek bir klasör içerisinde sıkıştırmaya ya da sıkıştırılan dosyaları açmaya yarayan bu program, her bilgisayarda bulunması gereken programlar arasındadır.

Bu programla dosyalarınızı sıkıştırarak farklı bir kullanıcıya gönderebilir ya da USB bellek gibi aygıtlarla rahat aygıtlarla rahat taşıma imkânına sahip olabilirsiniz.

Her bilgisayarda bulunması gereken programlar arasında, yukarıda sayılanların dışında farklı müzik ve video programları yer verilecekler arasındadır. Ancak video ve müzik oynatıcı programların, zaten insanların temel ihtiyaç duydukları programlar arasında olması nedeniyle listemizde yer vermedik.
 
Üst