Her Başvurunuz İçin CV Belgenizi Revize Edin

CodingBoard

Bağımlı
Tepki
0
İş başvurularıyla ilgili konuşulacak hakkaten onlarca unsur var. Ikimiz de okurlarımızla bu başlıkları paylaşmaya başlayacağız. Tüm bu anlatımlara adım atmak için işe hususi CV hazırlamanın önemine değinmek oldukça doğru bir nokta şeklinde duruyor.

Ilk olarak CV kavramından bahsedelim. CV, firmanın sizi tek bakışta gözlemleyebilmesini elde eden bir belgedir. Bu belgede hobileriniz, eski çalıştığınız konumlar, mühim projeleriniz ve yetenekleriniz yer alır. Bir fotoğraf, adres ve eğitim bilgilerinizle genel hatlarını da oluşturduğunuz bu belgeler, şirketlerin iş alımı meydana getiren departmanlarına ulaşır. Bu noktadan sonrasında işe alınıp alınmayacağınız teslim ettiğiniz bu belgelerle direkt alakalıdır. Firmanın aramış olduğu eleman siz misiniz? Bundan güvenilir misiniz? O vakit belgenizde bunu kanıtlamanız gerekiyor. Peki, çeşit çeşit özgeçmişlere niçin gereksinim duyuyoruz ki? Sonuçta biz bir tek 1 geçmişe haiz değil miyiz?

cv-revize.png

İki Şirket ve İş Içinde Devasa Farklar Olabiliyor​

Tamamen aynı alanlarda vazife meydana getiren ve hizmet ya da ürün sunan şirketlerde bile, şirket dinamikleri sebebiyle işin ara bilgileri değişim gösterebiliyor. Çeşitli bölümlerde çalışan elemanlarından da beklentileri bundan dolayı farklılaşıyor. Bir makine mühendisi işe alacak şirketlerden birisi onun üretim bandıyla olan ilişkisiyle ilgilenirken, bir diğeri için mevzu bir tek CNC makinalar olabiliyor. İşte bu yüzden belli bir CV hazırlayıp, tüm şirketlere aynı belgeyi göndermektense iş özelinde belgelerden yararlanmak hakkaten oldukca daha verimli olabilir. Normal olarak mühendislik şeklinde spesifik alanlarda örnekler üretmek bir nebze zor, sadece bu daha toplumsal işlerde oldukça kendisini gösteriyor.

Örnek vermek gerekirse, gördüğünüz şeklinde benim işim kelimeleri insanlara okutmak ve yazılarda bir tüm haline getirmek. Kısacası endüstriyel anlamda da olsa ‘yazarlık’ yapıyorum. Fakat iş arayacak olduğumda müracaat yapacağım her yere aynı belgeyi atmam dezavantaj yaratacaktır. Şu sebeple müracaat yapabileceğim potansiyel kurumlar içinde kısa reklam metinleriyle milyonlara ulaşmayı hedefleyen ajanslar da var, ilgi çekici içeriklerle daha çok okura ulaşmak isteyen web siteleri de… Dolayısıyla iki değişik kuruma yollayacağım CV de değişik olmalı ve benim değişik özelliklerimi öne çıkartmalı. Yoksa bir rakip eleme noktası olan bu süreçte öne geçme imkanım olmayacaktır ve hatta yaptığım hamle muhtemelen insan kaynakları tarafınca da “Her insana yolladığını bizlere de yollamış.” Şeklinde yorumlanacaktır.

Asla Değilse Birkaç Örnek Oluşturun​

Her iş başvurunuzda sıfırdan bir belge oluşturmak pek de kolay değil, kabul edelim. Sadece gene de birkaç değişik senaryo için, birkaç değişik CV’ye haiz olmak da bir çıkar yol olacaktır ve uygulanabilir. Burada kafa karışıklığını önlemek için gene kendi üzerimden rahat bir örnek vereceğim. Kullandığım üç değişik CV belgem bulunuyor, bu tarz şeyleri da firmalar özelinde revize ederek gönderiyorum diyebilirim. Sadece revizeye doğal tutmasam dahi tek belgedense üç belge kendimi daha doğru ifade etmeme oldukca destek olacaktır. Bunlardan birisi yukarıda da belirttiğim şeklinde yazarlık amaçlı belgem, diğeri filmmaking mevzusundaki işler için, sonuncusu ise süreç içinde deneyim kazandığım oyun sektöründe kullandığım belgem.

Normal olarak sizin için alan ayrımları bu kadar somut olmayabilir fakat yapmak istediğiniz işler birbirine oldukca yakın bile olsa onları birbirinden ayıran yönleri ne olursa olsun olacaktır. İşte bu durumlarda tek bir belge kullanmaktansa birkaç kalıp belgenizin olmasını tavsiye ederim.

CV hazırlamak sizin için de vakit alan ve genel sonuçtan bir türlü güvenilir olamadığınız bir iş mi? Yorumlarda dertleşebiliriz, bundan dolayı benim için hakkaten bu şekilde.

Üst Alt