Google Fonts (Ücretsiz)

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
546
Tepki
61
Screenshot_2.png

Google Fonts Nedir? Nasıl Kullanılır?​

Web tasarım kodlama aşamasında tüm bilgisayarlarda aynı güzellikte açılması çok önemlidir. Fontlar ise bir web sitesi için en çok dikkat edilen unsurlardan biridir. Web sayfamıza dahil ettiğimiz fontun kullanıcılarda doğru ve sağlıklı bir şekilde görüntülenebilmesi için font dosyalarını sunucumuza dahil etmemiz ve satırlarca kod yazmamız lazım.
Yıllar önceye gittiğimizde Cufon ile bu sorunu çözebiliyorduk. Fakat Cufon’da belli bir zaman sonra avantajını yitirdi. İşte tam bu noktada Google Fonts servisi bizi büyük bir zahmetten kurtararak basit bir şekilde sitelerimizde istediğimiz fontu kullanmamızı sağladı.

Google Fonts Nedir?

Google'un popüler fontları kendi sunucusunda barındırarak kullanıcılara ücretsiz sunduğu bir font servisidir.

Nasıl Kullanılır?

Google Fonts adresini ziyaret ettiğimizde en fazla kullanılan fontlar listelenmiş bir şekilde karşımıza çıkacaktır. Beğendiğimiz font üzerindeki “ + “ butonuna tıklıyoruz.
google-fonts-1.png

Açılan sayfada gerekli ayarları yapıyoruz. İlk olarak kullanacağımız fontun kalınlık/italik değerlerini belirliyoruz.
google-fonts-2.png

Bize verilen kodlardan herhangi birini (HTML/CSS/JS) seçerek sayfamıza dahil ediyoruz. ( head tagleri arasına yazılamasını öneririz. )
google-fonts-3.png

Ne kadar çok font opsiyonu eklerseniz yüklenmesi daha uzun sürecektir. Bu nedenle 1 font ve 3 kalınlık alternatifi kullanmanızı öneriyoruz.
 
Üst Alt