Google Adwords Scamming its customers

namanjohnson101

Kullanıcı
I have this Google Ads account which I wasn't using for quite a long time. Two months back I got an email with a Promotional Code: That if I spend ₹750 before 16th of July, I get ₹750 credit, this offer looked nice..
I went ahead and grabbed the offer, added the money in my account and started the campaign. Ads stopped showing up after consuming ₹749.20, my balance was ~ ₹0.60 and there was a lot of time left for the expiry of promo code.
I was a little concerned and emailed Google Ads support, got a call from their support team. Discussed the whole thing, their executive assured me, whatever amount is consumed will be added back to your account. So, I didn't bother!
The expiration date passes, I log back in expecting to see ₹749.20 reflecting in my account. But, to my suprise, they did not give any money!
And, the promo code stands expired. I emailed the support again, got a call back, narrated the whole thing once again! Their answer, sorry sir, can't do anything, you didnt spend ₹750, WOW!
This is not expected at all! I was never ready to start this ad account again, that ₹750 promo code was the reason I started it. Even after spending the amount, getting assurance of Google Support Got NOTHING!
I guess this is how GOOGLE SCAMS PEOPLE!
Beware everyone and spread the word!

Çeviri
Uzun zamandır kullanmadığım bu Google Ads hesabım var. İki ay önce Promosyon Kodunu içeren bir e-posta aldım: 16 Temmuz'dan önce 750 spend harcarsam 750 credit kredi alırsam, bu teklif güzel görünüyordu ..
Devam ettim ve teklifi aldım, hesabıma para ekledim ve kampanyayı başlattım. Reklamlar 749,20 consuming tükettikten sonra gösterilmeyi durdurdu, bakiyem ~ ₹ 0,60 ve promosyon kodunun sona ermesi için çok zaman kaldı.
Biraz endişeliydim ve Google Ads desteğine e-posta gönderdim, destek ekibinden bir telefon aldım. Her şeyi tartıştılar, yöneticileri bana güvence verdi, ne kadar tüketilirse hesabınıza geri eklenecek. Bu yüzden rahatsız etmedim!
Son kullanma tarihi geçiyor, hesabımda yansıtılan 749,20 see görmek için tekrar giriş yapıyorum. Ama, benim sürprizime göre, hiç para vermediler!
Ve promosyon kodunun süresi doldu. Desteği tekrar e-postayla gönderdim, geri aradım, her şeyi bir kez daha anlattım! Cevapları, üzgünüm efendim, hiçbir şey yapamazsınız, 750 spend harcamadınız, WOW!
Bu hiç beklenmiyor! Bu reklam hesabını bir daha başlatmaya hazır değildim, başlatmamın nedeni ₹ 750 promosyon koduydu. Tutarı harcadıktan sonra bile, Google Destek'ten emin olun HİÇBİR ŞEY var!
Sanırım GOOGLE SCAMS İNSANLAR böyle!
Herkese dikkat et ve kelimeyi yay!

Üst Alt