Front-end/Back-end?

MakaleUstası

MakaleUstası
İçerik Editörü
Tepki
62

Front-end Yazılımcılar mı? Back-end Yazılımcılar mı?​

Herkese merhaba, yazılım son zamanlarda çok ilgi gören meslekler arasında. Ben dahil bir çok kişi bu alana yöneldi. Ben ilk başta front-end öğrendim çünkü daha kolaydı. Şimdi ise back-end'e başlamayı düşünüyorum. Yazılım bana göre bir sanat.​

Peki front-end mi, back-end mi daha çok maaş alıyor?

iyi okumalar...

Ben bu yazıda Amerika'daki yazılımcıları örnek vereceğim çünkü Türkiye'de yazılım çok ilgi görsede bu maaşlara yansımıyor maalesef.

Back-end:​

Back-end yazılımcılar yapılan uygulama, site, oyun vb. ürünlerin gözükmeyen ama en çokişlevin olduğu bölümde çalışır.

Örnek : instagram.com da oturum açmak için login sayfası geliyor, login sayfasının görünen yüzü yani kullanıcı adı, şifre yazan bölüm front-end siz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girdikten giriş tuşuna bastıktan sonra ise bizim görmediğimiz bir işlem gerçekleşir back-end kodları girdiğiniz kullanıcı bilgilerinin olup-olmadığına bakar tabi bizler bunu göremeyiz.

Back-end Yazılımcı Maaşları:​

Amerika'da meslek hayatına başlayan bir back-end yazılımcının maaşı yaklaşık 4-8 bin dolar arasında değişiyor. Bu yıllık 95-100 bin dolar arasında değişir.

Front-end:​

Front-end yazılımcılar bizim gördüğümüz bölümü kodlayan yazılımcılardır.

örnek: Şuan bu yazıyı okuduğunuz sayfada gördüğünüz fontlar, buttonlar bir front-end yazılımcı tarafından yapılmıştır.

Front-end Yazılımcı Maaşları:​

Amerika'da meslek hayatına başlayan bir back-end yazılımcının maaşı yaklaşık 3-8 bin dolar arasında değişiyor. Bu yıllık 90-100 bin dolar arasında değişir. Back-end yazılımcılardan biraz daha az maaş alsalar da büyük şirketlerde çalışan yazılımcılar back-end yazılımcılardan daha çok kazanır.

Üst Alt