Forum Sitesi Kurmak Kolay mı?

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Tepki
62
Forum Sitesi Kurmak Kolay mı?

Evet; forum kurmak kolaydır ama yönetmek zordur. Hiç bir forumda yönetim üyesi olarak görev yaptınız mı ? veya Bir gruba, topluluğa liderlik yaptınız mı ? peki ya Yöneticilik kabiliyetiniz var mı?

Arkadaşlar bu sorularla başladım çünkü bir forum kurmak kolaydır ancak yönetmek zordur. Bu sorulara samimi olarak kendinize yalan söyleyemezsiniz zaten cevaplayın.

Bu yazımda hem kendi tecrübemi katarak hemde diğer forum kurucu arkadaşlarımın şikayetlerini duyarak sizlere yazmak istiyorum. Tabi burada size forum kurmayın veya siz forum yönetemezsiniz gibi anlamalar içeren yazılar yazmıyorum. İlk başta söyleyelim de sonradan yanlış anlamlara kaymayalım.

Forum kurmayı en başta başlayarak anlatmaya başlayalım. Size tavsiyem para kazanacağım diye forum kurmayın çünkü hiç karlı bir iş değil. Nasıl karlı değil her forumda en az beş reklam alanı görüyorum? arkadaşlar o reklam alanları ya karşılıklı reklamlardır yada forum kurulalı en az iki yıl geçmiştir. Benim forumum da iki yıl gider diyorsunuz olabilir. Forum siteleri çok trafik ve cpu yiyen sitelerdir bu yüzden sunucu masrafı çok ağırdır. Bazı arkadaşlar hosting veya resel alıp açıyor bunlara tavsiyem bir an önce sağlam bir sunucu almaları veya kiralamaları bunun sebebi çok basittir zamanla siz fark etmeden sitenizin boyutu hızlı bir şekilde yükselecektir. İlk olarak size aylık trafik limiti hatası verecektir. Daha sonra cpu aşımı hatası bu hatalarla üyelerine güzel bir hizmet veremezsiniz. Kurma işlemlerini bir şekilde yaptık her şey yolunda devam ediyor.

Peki yönetim sağlam mı ?

İlk başta dedim gibi kurmak kolaydır ancak yönetmek zordur. Size önerim yönetime tanıdığınız kişileri alın. Daha sonra ilerde size ilk darbeyi vurmasınlar. Bundan daha önemlisi aldığınız üyeler zaten gönüllü yaptığından sıkıldığı gün artık forumla ilişkisini kesiyor ve sizi forumla baş başa bırakıp gidiyor. Bazı arkadaşlar biri gider biri gelir gibi mantıkla yaklaşıyor ama bu çok kötü bir yaklaşımdır. Çünkü yönetime gelen bir kişi bir gün beni atacaklar kokusu ile hem fazla çalışmıyor hemde en kötü kendi menfaati için işler yapıyor. Bu işler ne olabilir ki demeyin öyle zeki insanlar var ki şeytanın aklına gelmeyecek işler yapıyor. Buna bizzat ben şahit oldum. Nasıl bu yönetimi yapabilirim diyorsanız gelin size kendi tecrübelerimi açıklayarak size söyleyelim.

Forum yönetimi için önerilerim;

İlk başta arkadaşlar bazı yeni açılan forumlar yönetimi hemen kurmak için konu veya mesaj sayısına göre yönetici alıyor. Bunu yapmayın. Çünkü adam forum için değil kendi için çalışmaya başlıyor nasıl yani kendi için çalışmaya başlıyor diyorsanız; biraz düşünmek yetiyor. Adam geliyor foruma bakıyor mesela 50 konu açana moderatörlük veriliyor. Adam zeki ya gidiyor başka foruma hepsini kopyala-yapıştır yapıp sizin forumunuza getiriyor. Bunun hiçbir anlamı yoktur. Zaten bu yüzden google amca’da forum sitelerini hiç sevmez. Özgün içerik her zaman google için çok önemlidir. Zaten işini kaliteli yapan biri bunun olmasına izin vermez. Böylece burada konu ve mesaj sayısına göre yönetici almamanızı açıkladık.

Burada ise yönetici ile üye arasındaki iletişimi açıklamak istiyorum. Bu konu çok önemlidir arkadaşlar çünkü üyeleriniz çoğaldıkça günde en az size on ,yirmi mesaj geliyor. Bunların çoğu konumu sabite al, ismimi değiştir, konuma yorum at gibi eğer ilk başta üyeler ile samimi konuşmazsanız bu sorun ortadan kalkar. Sakın üyelerle kanka, dostum vb. ifadeler kullanmayın yani kısacası samimi olmayın. İlerde üyeler sizden isteklerini yapmayınca öyle bir kötülüyorlar ki bilemezsiniz. Size önerim her zaman kural ve yasaklara önem verin.

Diğer bir sorun ise adetli bir yönetim sürdürün. Bir çok forumun sorunudur aslında bu konu. Bunun çaresi çok basittir. Forumu ilk açtığınızı da kuralları ve yasakları kesin olarak olarak belirleyin. Bu kurallar ve yasaklar çerçevesin de hareket ederseniz zaten ister istemez adaletinizi sağlamış olursunuz.

Arkadaşlar bu yönetim konusu anlatmakla bitmez size tavsiyem forum açmadan önce ilk olarak en az üç farklı forumda yönetim görevlisi olun ki işlerin nasıl yürüdüğünü çözün hatta eksikleri not alın ki kendi forumunuz da bu eksiklikleri giderin.;)

Son düzenleme:

3PsYcho

Eski üye
Tepki
10
ben forum kurmaya üşenirim ister kolay ister zor olsun sksksksk

Üst Alt