Fiber Ağ Bulucu

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Tepki
62
Fiber Ağ Bulucu
Merhaba;

İnternetiniz var mı ? Peki ne kadar hızlı? Gelin sizinle mahallenizden en yüksek hıza sahip olan fiber internet mahallenizde var mı bulalım.

Fiber optik, temelde bir sinyali iletmek için elektrik yerine ışığı kullanan bir iletim aracıdır. Optik fiberler saf camdan yapılan saç teli kalınlığında uzun ipliklerdir. Bu fiberler yansıtıcı bir kılıfın içine doldurulur, böylece ışık fiberlerin içine hapsedilir. Kablonun en dışı ise koruyucu bir kılıfla kaplanır. Böylece Fiber optik kablolar ile daha uzun mesafelere daha yüksek değerde veri aktarımı ışık hızı diye tabir edilen en yüksek hızla iletilir.

Fiber optik kablolar çevresel şartlara karşı çok iyi korunduklarından çevresel şartların ağır olduğu nemli, rutubetli ve aşırı yağışlı ortamlardan etkilenmeyerek her zaman tutarlı bir bağlantı sunar.

Fiber kablolarda dışarıdan içeriye doğru hiçbir etkileşim olmadığı gibi dışarıdan içeriye doğru da hiçbir sızıntı olmaz ve bilgi en güvenli şekilde çok uzak mesafelere bozulmadan taşınabilir.

Üretildikleri madde, fiziksel boyutları, sızdırmazlık gibi özellikleri dikkate alındığında fiber optik kablolar çok uzun süreler değişiklik ihtiyacı duymaz. Bu özelliği de fiber optik haberleşme sistemlerini çevreye en duyarlı haberleşme sistemleri olarak öne çıkarıyor.

Fiber internet sayesinde, 6 dakikada DVD, 58 saniyede 300 resim, 4 saniyede ortalama 50 dosya indirebilirsiniz*. Fiber internet; gerçek zamanlı etkileşim, kesintisiz bağlantı sağlar. Fiber internet bağlantısı; akıllı ev, kişiselleştirilebilen TV, akıllı iletişim ağı, istediğinde seç izle video, bulut bilişim, online oyun, videokonferans, e-eğitim, uzaktan ameliyat, uzaktan hasta bakımı, akıllı enerji dağıtım şebekesi, yüksek güvenlikli ağ sistemleri gibi çok çeşitli uygulamaları mümkün kılar.

Türkiye’nin telekom devi olan türktelekom türk hakkı için çalışma ve çok uğraşlar sonucu tüm her yere olmasa da yerleşkenin çok olduğu bölgelere fiber kablo ağını alt yapı ile yerleştirdi. Peki benim yaşadığım yerde var mı? diyen arkadaşlar eminim ki çok vardır. Bu yazımızda türktelekomun geliştirdiği yazılım olan FiberHarita uygulamasını size göstereceğiz. Öncelikle son günlerde televizyonlarda gördüğümüz yeni türktelekom reklamını sizlere izletmek ve özellikle müziği dinletmek istiyoruz.

Gerçekten başarılı ve gönlümüzü feth eden bir reklam olmuş. @Wmlik olarak Teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Şimdi gelelim asıl konumuza Fiber Ağ Bulucu;

Aramak için tıkla: Fiber İnternet Bulucu

Kullanımı gerçekten çok kolaydır. Eğer google maps’ e hayatınızda bir kere girdiyseniz bu yazıyı bile okumayacaksınızdır. Yinede ben bunu çözemedim diyen güzel okuyucularımız için bir kaç ayrıntıyı yazalım.

Öncelikle harita üzerinden yaşadığınız bölgeye bulalım. Daha sonra harita üzerinden bulunan Ay yıldızı aramak istediğiniz noktaya yerleştirelim ve üzerine tıklayalım. Tıkladıktan sonra sağ alt köşede ” Fiber İnternet Sorgula ” yazısı belirecektir. Bu yazıya tıkladıktan sonra karşınıza bir bot savar çıkacaktır. Bu karakterleri doğru girdikten sonra size gerekilen bilgi verecektir.

Diğer bir seçenekte Sayfanın sol üst kısmında bulunan “Lokasyon” yazısını tıklayalım. Açılan tabloda gerekilen yerleri dolduralım. Doldurduktan sonra ay yıldız’a tekrar tıkladıktan sonra kod gelecek doğru giriş yapıp gereken bilgi verilecektir.

İşlemlerimiz bu kadardır. Kolay gelsin.

Üst Alt