En Kullanışlı iyi 10 Chrome Eklentileri

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Tepki
62
En Kullanışlı iyi 10 Chrome Eklentileri

Çoğu arkadaş chrome kullanıyor. Zaten dünya üzerinden en çok kullanılan browserlardan biride chrome’dur. Peki chromu daha kullanışı yapmak için ne yapıyorsunuz?
Çoğu webmaster dünyasının paylaştığı eklentileri burada size paylaşmayacağım. Size gerçekten lazım olacak bizzat benim ihtiyaçlarıma yardımcı olan eklentileri sizlere açıklayacağım. Arkadaşlar chrome için bir çok eklenti vardır; Bu eklentiler hepsi birbirinden yetenekli eklentilerdir sayıları fazla olması her zaman insanın kafasını karıştırır. Zaten çoğu kişi ya bir kişinin önerdiğini kullanır yada kendi araştırıp bizzat denerek, öğrenerek bulur.Lafımızı fazla uzatmadan size en kullanışlı chrome eklentilerin tanıtımını yapalım.

1- Google Gmail Mail Checker

Gmail kullanıcıları için gerçekten kullanışlı bir eklentidir. Eklenti araç çubuğu yanına bir mail ikonu koyuyor. Daha sonra size gelen mailleri yanına sayısını yazarak size bildiriyor. Bu eklentiyi bizzat ben kullanıyorum arkadaşlar özellikle kullanma sebebim her gün hatta her saat mail geldi mi, kim mail attı gibi kendime sorular soruyordum bu eklentiyi bulduktan sonra internette gezinirken bile mailin gelip gelmediğini öğrenebiliyorum.

2- Awesome Screenshot

Chrome kullanıcılarına şiddetle tavsiye ettiğim bir eklentidir. Bu eklenti ister tam boyut ister kendi seçiminiz isterseniz de browser da görülen kısmı kesip almanızı sağlar. Resim olarak alan eklenti ya driver’a yada bilgisayarınıza png olarak kaydetme imkanı veriyor. Lazım olmaz demeyin istediğiniz görüntüyü artık tek tık ile bilgisayarınıza indirebileceksiniz.

3- RSS Feed Reader

Bizzat benim kullandığım eklentidir. Bu eklenti ile takip ettiğiniz sitelerin son olarak ne yazdıkları haberdar olabiliyorsunuz. Böylece siteyi takip edip yazıları kaçırmamış oluyorsunuz. Eklentiyi kurduktan sonra sağ üste ikon ekleyerek yeni bir yazı olursa sayı olarak size belirtiyor. Tabi isterseniz ikona tıklayıp ayarlarınızı düzenleyebilir ve yeni feed’ler ekleyebilirsiniz.

4- Facebook for Chrome

Facebook kullanıcı için gerçekten kullanışlı bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde facebook kapalı olsa bile sie bildirimleri, mesajları vb. olup olmadığını bildiriyor. Tabi diğer özelliği ikonu tıkladığınızda kimin ne paylaştığını da gösteriyor. Siz sitelerde gezerken bu eklenti sizin yerinize facebook’tan haberdar olup size bildiriyor.

5- Notifier for Twitter

Twitter kullanıcı için yapılmış olan eklentidir. Bu ekletin ile twitter’a girmeden browser üzerinden kimin ne yazdığını görebiliyorsunuz. Hatta bilgisayarınız kapalı olduğu sürede kimin ne yazdığını size sayısını bildirerek gösteriyor. İsterseniz sizde mesaj yazabilirsiniz, mesaj yazılması için mesaj kutusu verilmiştir.

6- Sexy Undo Close Tab

Yanlışlıkla sekme kapattığınızda sinirleniyor ya da biraz önce açıp da kapattığınız sayfaya geçmişten bulup dönmeye üşeniyorsanız Sexy Undo Close Tab tam size göre. Undo Close Tab uygulaması kapattığınız sekmelerin listesini tuyuyor ve pencere açık aldığı sürece listeden seçerek sitediğiniz sekmeyi tekrar açmanızı sağlıyor.

7- WhatFont

Genelde webmasterlar için kullanışlı olan bir eklentidir. Bu eklenti sayesinde herhangi bir sitede kullanılan yazıların fontlarını öğrenebilirsiniz. Sağ üste eklediği simgeye tıklayıp, yazı tipini öğrenmek istediğiniz yerin üzerine gelmeniz yeterli olacaktır.

8- Alexa Traffic Rank

Web sitenizin Alexa bilgilerini eklentinin sağ üstteki simgesine tıklayarak kolay bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

9- Turn Off The Lights

Belki bazı film sitelerinde karşılaşmışsınızdır. “Işıkları Söndür” şeklinde bir ibare bulunur. Ancak bunu her sitede görmek mümkün değil ancak bu eklenti ile ışıkları istediğiniz zaman söndürebilirsiniz. Işıkları söndürmekten kastım tabikide odanızın tavanındaki lambadan değil. İyi bir eklentidir. Özellikle benim gibi çok film izleyen birisiyseniz tavsiye ederim.

10- WebSite Analiz Uygulaması

Bu eklenti sayesinde bir çok seo değerini analiz edebilirsiniz.Alexa / Pagerank / Yahoo analizi / Bing analizi / Dmoz analizi / Lokasyon Analizi / Sayfa Hızı Analizi / Whois analizini gerçekleştirebilirsiniz.

3PsYcho

Eski üye
Tepki
10
aynen :d

Üst Alt