Ekran Çocukları Zombi Yaptı

Admin

Admin
Onaylı Üye
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
1,599
Çözümler
2
Tepki
883
Puan
3,138
Yaş
31
Konum
WebmasterForum
Web
webmasterforum.com.tr
Feedback score
1
Meslek
Web
Akıllı telefonlar, tabletler, televizyon... Ekran, çocukları zombi yaptı
Her geçen gün artan Teknoloji büyümesi ile Küçük çocukların hemen hemen hepsi yetişkinler kadar 'ekran'a maruz kalıyor. Bu durumun 'zombi çocuk' sayısını artırdığı ifade ediliyor...

Karar'ın haberine göre Oxford Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre küçük çocukların ekrana bakma süresi 5 saate kadar çıktı. Sekiz yaşındaki çocuklar ise okulda, ders çalışırken, sosyalleşirken, yemek yerken ve spor yaparken bile sürekli online. Uzmanlar bu durumun çocuklarda uykusuzluk, obezite, siber zorbalık, iletişim yeteneklerini kaybetmesi ve yüz yüze iletişim zayıflığına yol açtığını söylüyor.

DEPRESYON ORANI YÜZDE 71

Geçen ay ABD'de yapılan bir araştırmayla akıllı telefonlar ve elektronik cihazları günde beş saatten fazla kullanan gençlerdeki depresyon riskinin yüzde 71 arttığı tespit edilmişti.

TELEVİZYONA İLGİ AZALDI

Eskiden aileler, televizyonun çocukları olumsuz etkilediğini düşünüyordu, günümüzde ise çocuklar televizyonu 10 dakikadan bile az izliyor. Çünkü ya bilgisayarda online'lar ya da ellerindeki akıllı telefon ve tabletlere bakıyorlar.

EKRANA BAKMA ORANI

2000-2001 yıllarında İngiltere'de yapılan zaman kullanımı anketine göre 8 yaşındaki çocuklar ekran önünde 2 saat 59 dakika geçiriyordu. Aradan geçen yıllarda bu sayı yükseldi, günümüzde 5 saate kadar çıktı!

UYANIK ZAMANIN 3'TE 1'İ TELEFON YA DA TABLETLERLE GEÇİYOR

Çocuklar telefon ve tablet gibi elektronik cihazlarda günde 2 saat 16 dakika harcıyor. Facebook, Instagram ve diğer sosyal medya kanalları yüzünden ise çocukların bilgisayar kullanımı geçmişe göre 40 dakika daha arttı. Yapılan değerlendirmeye göre, çocuklar ve gençler uyanık geçirdikleri üçte birinde teknolojiye ilgi gösteriyor.

BİLGİSAYAR OYUNLARI

Erkek çocuklar günde 50 dakika bilgisayar oyunu oynarken, kızlarda bu rakam 8 dakika. Ama kız çocukları interneti zor ve sıkıcı işleri araştırmak, ders çalışmak veya sosyalleşmek için erkeklerden daha fazla kullanıyor.

KISITLAMAK ÇÖZÜM MÜ?

Bu arada küçük çocukların cihazlara erişimi yasaklandığında ya da kısıtlandığında teknoloji merakı yaşadıkları kaydedildi. Zira çocukların sosyal medyadaki beğeni, güncellemelere daha fazla tepki verdiği belirtiliyor.

Eğitimci Chris McGovern “Telefona bağımlı, yatağına bile telefonla giden zombi bir nesil üretiyoruz, farkında mısınız?” diye soruyor. Southampton Üniversitesi'nden Dr. Angharad Rudkin ise bu çalışmanın bir mesaj olarak algılanması gerektiğini belirterek “Müdahale etmezsek yükselmeye devam edecektir” uyarısında bulunuyor.
 
Üst Alt