Disavow Yapmak Spam Score Düşürmez

Yunus DOGAN

yunus.web.tr
Moderator
Tepki
25
Arkadaşlar merhaba.

Uzun uzun okumak istemeyenler için özet bilgi : Disavow ile backlinklerinizi reddetmeniz, Spam Score değerinizi düşürmez.

Merak edip detaylı okumak isteyenler :

Forumda defalarca denk geliyorum : Spam score (SS) ile ilgili şikayeti olanlara bilinçsiz bir şekilde "SS yüksek olan linkleri disavow yap düşer" şeklinde tavsiyeler verildiğini görmekteyim. Bu konuda bir şeyler yazmanın yararlı olabileceğini düşündüm.

Öncelikle neden bilinçsiz dedim, çünkü sorgulanmayan ezber bir bilgi.

Spam score nedir : Bu tanım defalarca yapılmış, benim altını çizmek istediğim konu bunun bir >>MOZ<< metriği olmasıdır. Tıpkı DA gibi, PA gibi. Yani spam score derken, aslında MOZ'un sitemize verdiği spam değerinden bahsediyoruz.
Disavow nedir : Manuel çalışma olduğunu ve size zarar verdiğini düşündüğünüz linklerin, Google aracı ile reddedilmesidir. Yani : >>Google aracı <<

Buradan çıkan sonuç, spam score 'un Google ile alakası olmadığı gibi (Google amcanın verdiği böyle bir skor yok), MOZ'un da sizin Google disavow aracı ile reddedeceğiniz linklerden haberi yok. Ayrıca MOZ'un kendine ait herhangi bir disavow aracı yok. Yani siz link reddedince, MOZ "Aa bu site bunları reddetmiş, biz de backlinkten saymayalım demiyor)

Kısacası, disavow ile sadece bu linklerin Google performansınıza zarar vermesini önlersiniz ki esas önemli olan da bu zaten. Ancak MOZ SS için yapabileceğiniz bir reddetme yok.

Peki SS için ne yapılmalı?
  • Backlink yapısındaki SS oranı, sizin SS değerinizi belirleyen faktörlerden yanlızca birisidir. Oysaki MOZ, tam 27 metrik vermektedir: Buyrun detaylı bilgi : https://moz.com/help/link-explorer/l...ing/spam-score Yani SS düzeltmek için, bakmanız gereken daha 26 konu var. Yönlendirme vs. gibi hileli yöntemler kullanmadan SS değerini sağlıklı bir şekilde düşürmek için bu metrikler incelenmelidir. Ayrıca SS düşürmek bir kaç günlük bir iş değildir, uzun süreçtir.
  • SS değeri %50 lerde %80 lerde olan backlinkleriniz zaten emin olun bir kaç aylık uçucu linklerdir. O nedenle siz kaliteli backlink çalışmalarınıza devam edin ve backlink ağınızdaki ss oranı zamanla düşecektir. Ayrıca binlerce spam link ile anti seo yemiş sitelerin analizinde, MOZ SS score değeri 1 olan bile gördüm. Onun için diyorum, diğer 26 maddenin yanında backlinklerinin spam score üzerindeki etkisi sanıldığı kadar da çok değil.
Son olarak, Spam Score bir Google optimizasyon konusu değildir, bir MOZ mevzusudur. Ancak hem bize backlink ağımız hakkında ipucu vermesi, hem de disavow konusu ile çokca ilişkilendirilmesi nedeniyle konuyu buraya açtım.

Üst Alt