Dijital bilgilerimiz tehlikede olabilir!

Kaspersky Lab dijital geçmişinizin Dark Web’de 265 TL gibi düşük bir ücrete satılabileceğini açıkladı.

Yeni yapılan bir araştırma, kişisel verilerinizin, Dark Web ‘de satışa sunulmuş olabileceği gibi çalınan sosyal medya hesaplarınızın, banka bilgilerinizin ve Uber tarzı sitelerin kredi kartı bilgilerinizi 265 TL kadar düşük bir fiyata satışa sunulabileceği sonucunu çıkardı.


Dark Web nedir?


Dark Web, internet arama motorları tarafından indekslenmemiş ; şifreli bir kısmıdır.

Siber güvenlik firması Kaspersky Lab, çok kişisel verilerin değerini öğrenmek için Dark Web pazarlarını araştırdı; siber suçluların 50 $ kadar bir ücrete istediğiniz birinin dijital bilgilerini satın alabileceğinizi gözlemledi.


Çalınan sosyal medya hesapları, banka bilgileri, sunuculara veya kişisel bilgisayarlara uzaktan erişim hatta Netflix ve Spotify gibi popüler hizmetlerin yanı sıra oyun web sitelerinin de içine bulunduğu kullanıcı verilerinin pazar payı miktarı dudak uçuklatacak cinsten.

Başınıza gelebilecek senaryolar

Mağdur olanların parasını ve itibarını kaybetmeleri, büyük sorunlara yol açabiliyor,

Kimi kullanıcı başkasının harcadığı borçla yüz yüze kalırken daha kötüsü başkasının işlediği bir suçtan da sorumlu gösterilebiliyor.

Tüm hesaplarda aynı şifreyi kullanmayın!

Birçoğumuz, artan sosyal seçenekler dolayısıyla aynı şifreyi diğer platformlarda kullanarak unutmayacağımızı düşünüyoruz.

Saldırganlar, diğer platformlardaki hesaplara erişmek için de bu bilgileri kullanabiliyorlar.

Garanti bile veriyorlar!

Kaspersky araştırmacıları, tek bir saldırıya maruz kalmış hesap için ödenen fiyatın daha düşük olduğunu, çoğu kullanıcının hesap başına yaklaşık 1 dolara satıldığını ve suçluların toplu satın alma için indirimler bile sunduğunu tespit etti.

Bazı suçlular, alıcılarına ömür boyu garantide veriyorlar.

Diyelim ki aldığınız hesap çalışmayı durdurdu, alıcı ücretsiz olarak yeni bir hesap hizmeti de sağlıyor.

d1.jpg
d2.jpg
 
Üst Alt