Chrome Paylaşılan Karmaşık Linkleri Kısaltmaya Başladı

EasyFish

Bağımlı
Katılım
8 Nis 2022
Mesajlar
49
Tepki
2
Google Chrome’un mobil sürümünde son günlerde bitmek bilmeyen bir hareketlilik var. Ilkin reklam engelleme özelliği dahil edilen Google Chrome’un mobil sürümü, versiyon numarası 64’ten ibaret artık karmaşık bağlantıları tıraşlamaya ve temizlemeye başlamış olacak. Böylece Android kullanıcıları bir linki dostlarıyla paylaşırken, karmaşık ve Kars’a kadar uzanan URL’ler yerine fazlalıklarından arındırılmış URL’leri paylaşacak.

Chrome’un yeni bağlantı kısaltma özelliği şimdilik yalnızca Android sürümünde etkili olacak. Mobil kullananların deneyimini arttırmak isteyen Google, bağlantı kısaltması özelliğiyle kullananların kafalarını karıştıran ve dağınık görünen bağlantıları ortadan kaldırmış olacak. Özelliğin etken olarak kullanılması için kullananların ekstradan bir şey yapmasına gerek yok. Bağlantı kısaltmanın etken olması için Chrome içindeki Paylaş menüsünü kullanmak yada linki tümüyle kopyalayıp başka bir alana yapıştırmak kafi oluyor.


chrome-mobil-link-kisaltma.png


Bazı yerli kaynakların belirttiğinin aksine bağlantı kısaltması referans kodlu bağlantıları etkilemeyecek. Chrome yalnızca uzun String’lere haiz bağlantılara kısaltma yönlü emek harcamalar yapıyor sadece bu dolaylı olarak webmaster’ların etkilenebileceği anlamına geliyor. Bağlantı tıraşlama özelliği çoğunlukla anchor text’i kaldırıyor. Eğer sitenizdeki uzun URL’ler Anchor Text yardımıyla bölünüyor ve kullanıcıya sayfanın spesifik bir bölümünü gösteriyorsa Chrome linkinizi tıraşladığı için kullanıcı sayfanın başına ulaşıyor.

Linklerin kısaltılması birçok son kullanıcı için yararlı bir girişim olabilecekken, sayfa düzeyindeki bağlantı yapılarında yeni kısaltma sistemi bazı webmaster’lar için problem çıkaracağı anlamına gelebilir.

Birçok Android kullanıcısını dağınıklık bağlantılardan kurtaracak olan güncellemenin, şimdilik Anchor Text’li URL’ler haricinde bir dezavantajı görünmüyor. Aynı özelliğin masaüstü platformlara dahil edilip edilmeyeceği ise hemen hemen bilinmiyor
 
Üst Alt