Hoşgeldiniz Webmaster Forum | WF®

Webmaster Forum - Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi webmaster topluluğumuza katılın.
 • Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir,
 • diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını WF ile yapabilirsiniz.
 • Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?
 • Bağışıklık sistemine iyi gelen vitaminler

  Çiçek

  WF Üyesi
  Katılım
  21 Ara 2018
  Forum
  81
  Reaksiyon
  7
  Puan
  7
  Yaş
  31
  Konum
  Makale Yazarlığı
  Meslek
  Ev Hanımı
  5f770af755427e11589dc357.jpg  Bağışıklık sistemi, bir canlıyı hastalıklara karşı koruyan, zararlı maddeleri ayırt ederek bu maddeleri ortadan kaldıran süreçlerin bütünüdür. Bu sistem enfeksiyonların yanı sıra vücutta belli aralıklarla ortaya çıkan anormal hücre ve molekülleri saptayarak kansere karşı da korur. Doğal bağışıklık güçlendirici besinlerin yanı sıra egzersiz yapmak, hareketli bir yaşam sürmek de bağışıklık sistemini güçlendirmemize destek olur. Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendiren besinler aynı şekilde yetişkinler için de geçerlidir. Fakat çocuklar gelişme çağında olduğundan onların daha dengeli beslenmesi gerekir.

  Bağışıklık sisteminin temelleri doğumla birlikte, bebeklik döneminde anne sütü kullanımı ile başlar. Anne sütünün içinde bağışıklık sistemini destekleyen birçok madde bulunur. Daha sonraki yıllarda sağlıklı beslenme kuralları ve egzersiz ile bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanmalıdır.

  Sağlıklı beslenme, süt ve süt ürünleri, sebze ve meyveler, ekmek ve tahıllar, et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller olarak sıralanabilecek tüm besin gruplarını barındıran düzenli ve dengeli bir programla olur. Bunun yanı sıra vücudumuzun olmazsa olmazı su tüketimi ve egzersiz düzenli bir şekilde olmalıdır.

  Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler ve vitaminler
  Biz, yiyeceklerle temel besin öğeleri dışında hücre metabolizması üzerinde etkileri olan vitamin ve mineraller alırız. Bu maddeler bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasında yardımcı olur. Bunlardan bazıları bu sistem üzerinde daha da etkilidir. Örnek olarak bu maddeler; A vitamini, E vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, Folik asit, B12 vitamini, C vitamini, demir, çinko olarak sıralanabilir.

  A vitamini eksikliği özellikle çocuklarda sık görülen enfeksiyonların ve vücut direncinin düşük olmasına neden olur. A vitamini kaynakları; Balık yağı, süt, tereyağı, yumurta, portakal, koyu yeşil yaraklı sebzeler, kayısı ve şeftali olarak sıralanabilir.

  E vitamini hücre zarının koruyucusudur. Bağışıklık sistemini destekler. E vitamini bitkisel yağlar, tahıl taneleri, yağlı tohumlar, koyu yeşil sebzelerde bulunur.

  B1 vitamin eksikliği yorgunluk, isteksizlik ve iştah azalmasına neden olur. Kaynaklar, et, süt, karaciğer, kuru baklagiller, tahıllar, ceviz, fındık ve yumurta olarak sırlanabilir.

  B2 vitamini bütün besin öğelerinin metabolizmasında rol oynar. Büyümenin hızlı olduğu çocukluk döneminde ihtiyacı artar. Kaynakları karaciğer, et, süt ve süt ürünleri, yumurta, peynir, balık, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllardır.

  B6 vitamini diğer bir adıyla pridoksin bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Kaynakları et, karaciğer, tahıllar ve kuru baklagillerdir.

  B12 vitamini kemik iliğinde kan hücre yapımında rol alır, bağışıklık için çok önemli bir vitamindir. Sadece hayvansal kaynaklı besinlerde bulunur.

  C vitamini suda çözünen bağışıklık özellikle zehirlenme ve ateşli hastalıklar için bağışıklığı koruyan bir vitamindir. Limon, turunçgiller, kivi, lahana, patates, yeşil yapraklı sebzeler, kırmızı besinlerde C vitamini bulunur.

  Dengeli beslenme nasıl olmalı?
  Öncelikle bütün besin gruplarını içeren dengeli ve yeterli beslenmenin gereği tüm sebze ve meyveler dengeli bir beslenmede olmalıdır. Mutlaka et, süt ve ürünleri, yumurta ve kuru baklagiller listeye eklenmelidir. Bunun yanı sıra ceviz, fındık, badem gibi yağlı tohumlar ve tam tahıllar beslenme listemizde bulunmalıdır. Kş aylarının en güzel yanı balık mevsimi olmasıdır. Yapılan araştırmalarla balık yağlarının, bağışıklık sisteminde olumlu etkilerinin bulunduğu ve hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Yüksek düzeyde balık etinin tüketilmesi ile hücre duvarının sağlamlaştığı görülmüştür.

  Bağışıklık sistemini güçlendiren besinler yeteri kadar yenildiğinde sağlıklı ve dengeli beslenme gerçekleşmiş olur. Bu da vücudumuzun hastalıklara karşı kalkanı olan bağışıklık sistemini güçlendirmek için önemli bir adımdır. Unutulmamalıdır ki sağlıklı beslenme alışkanlığı temelleri çocuklukta atılan ve yetişkin dönemde devam eden bir alışkanlıktır. Ayrıca iyi ve yeterli bir uyku bağışıklık sistemini güçlendirir ve gereksiz yere açlık hissetmenin de önüne geçer.
   

  Celil

  Admin
  Seo Danışmanı
  Katılım
  5 May 2019
  Forum
  1,607
  Çözümler
  14
  Reaksiyon
  756
  Puan
  112
  Yaş
  16
  Konum
  İstanbul
  Meslek
  SEO Uzmanı
  Harika konu <3
   

  Webby

  Php laravel developer
  Kurumsal Üye
  WF Üyesi
  Yazılım Uzmanı
  Katılım
  26 Kas 2020
  Forum
  137
  Reaksiyon
  64
  Puan
  117
  Konum
  İstanbul
  Meslek
  Php laravel developer
  Güzel konu eline sağlık 🙏
   
  Üst Alt