Atatürk ve Kudüs

WebmasterForum

Moderator
Katılım
19 Ara 2017
Mesajlar
539
Tepki
67
Puan
27
Konum
16 | Bursa
Web
wf.com.tr
Meslek
webmaster
Atatürk ve Kudüs
Tarihin en eski şehirlerinden birisi ve Müslümanlar için üçüncü kutsal mekan olan Kudüs için Mustafa Kemal Atatürk'ün politikası ne olmuştur?
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 401 yıl boyunca Osmanlı sınırları içinde varlığını sürdüren Kudüs için İngiliz hakimiyetine girdikten 20 yıl sonra mecliste bir konuşma yapmıştır.
[attachment=67]
"KUDÜS AVRUPA EMPERYALİZMİN OYUN SAHASI OLMAYACAK"

Hint gazetesinde yayınlanan söz konusu konuşmada Atatürk “…Araplar'ın arasında mevcut olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa bir kaç sene Araplar'dan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kâfi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyet'in mukaddes yerlerini Musevilerin ve Hıristiyanların nüfuzunun altına girmesine mani olacağız.

Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmeyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla itham edildik. Fakat bu ithamlara rağmen Peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hâkimiyetinde kalmasını temin için hemen bu gün kanımızı dökmeye hazırız.

Cedlerimizin, Selahaddin`in idaresi altında, uğrunda Hıristiyanlarla mücadele ettikleri topraklarda yabancı hâkimiyet ve nüfuzunun tahtında bulunmasına müsaade etmeyeceğimizi beyan edecek kadar bugün, Allah'ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam âleminin ayaklanıp icraata geçeceğinden şüphemiz yoktur.”  ifadelerine yer verdi.
 

Ekli dosyalar

  • atatürk.jpg
    atatürk.jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 210

Celil

💙
Hosting yöneticisi
Admin
developer
Vip Üye
Katılım
5 May 2019
Mesajlar
2,757
Çözümler
27
Tepki
1,541
Puan
1,240
Yaş
17
Konum
İstanbul
Feedback score
1
Meslek
SEO Uzmanı
Harika bir konu olmuş teşekkürler bu değerli paylaşımınız için.
 
Üst Alt