Aramalardan Bilgi Toplamak

Mesut

Eski üye
Tepki
13
İlk olarak google aramaları nasıl çalışır bunu öğrenmek gerekiyor, kısaca özetlemek istiyorum.

1623584715135.png

Google Araması Nasıl Çalışır ?

Google kullanıcıların arama sonuçlarını sunarken 3 şeye dikkat eder

1. Google taradığı zaman sitenizi bulabiliyor mu ? Yani Siteniz hakkında bilgi sahibi mi ?
2. Google web sitenizi google dizinine ekleyebilir mi ?
3. Sitede kullanıcının aradıklarıyla alakalı kaliteli, özgün ve faydalı içerik var mı ?

Eğer bu 3 sorunun cevabı evet ise google sizin sitenizi üst sıraya taşımanıza yardımcı olacaktır. 3 maddeyi de açıklamak gerekirse kısa kısa özetlemek istiyorum ;

1623585328301.png

1. Tarama : Googlebot sitenize girerek incelemelerde bulunur ve google dizinine eklenecek yeni ve ya güncel sayfaları bulur. Hangi sitelerin hangi sıklıklarla taranacağı ve hangi siteden kaç sayfa alınacağını googlebot belirler. Googlebot öncelikle web sitenizin url’lerini daha sonra ise sizin google’a sunduğunuz site haritasını inceler ve google dizinine ekler.
Tarama konusunda size önemli bir bilgi vermek istiyorum, google kesinlikle ücret karşılığı sitenizi daha sık tarama ve arama işlemini gerçekleştirmez. Adwords ve tarama işlerini daima ayrı tutar. Yani şunu bilmeliyiz ki adwords müşterisi iseniz bile normal bir site ne kadar taranıyor ise sizinki de o kadar taranacaktır.

2. Dizin Oluşturma : Googlebot tarayarak elde ettiği kelimelerin ve bu kelimelerin sayfalardaki konumlarını içeren bir dizin oluşturmak için taradığı sayfaların her birini işler. Googlebot, sayfa başlıklarını, açıklamalarını ve etiketleri gibi önemli içerikleri de bilgi arşivine işler.

3. Özgün – Kaliteli İçerik : Googlebot sitenizi taradı ve dizini oluşturmak için eline bilgileri aldı. Asıl önemli olan googlebot un başka bir sitede yazan şeyimi yok sa size özel bir makaleyi mi taradığıdır. Googlebot özgün bir makaleyi seçtiğinde site içeriği ve arama sonuçları hakkında yeni bir bağlantı oluşturur ve sitenizi makaleniz ile bağdaştırarak google dizinine ekler.

Tekrar derse dönmek istiyorum, sitenizin içeriğine göre aramalardan bilgi toplayabilirsiniz. Bunu en doğru ve en kolay şekilde google adwords hizmetinde yer alan ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcısından öğrenebilirsiniz.

Son düzenleme:
Üst Alt