Apple'nin Başarı Hikayesi

pikachu

www.teknoleo.com
Banlı Üye
Tepki
102

Apple'nin Başarı Hikayesi​

1976 yılında kişisel bilgisayar satmak için Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından kuruldu.Steve Woznaik kitleri kendisi üretti ve 1976 yılının Temmuz ayında 666.66 dolar (2013 yılına göre 2,690 dolar) fiyat etiketiyle "Apple I" satışa sunuldu.

Şirketleşen Apple​

Şirketleşme sürecinde temel iş deneyimini Mike Markkula 250.000 dolar ile sağladı. 1970'lerin sonuna geldiğinde Apple; Microsoft ve IBM ile rekabet etmek için Apple III tanıtıldı.

1985 yılına gelindiğinde iki yıl önce göreve başlayan CEO John Sculley ile Steve Jobs arasında liderlik mücadelesi başladı. Apple yönetim kurulu Sculley’ye Jobs’ı frenlemesi ve test edilmemiş ürünlere pahalı yatırımlar yapabilme imkânını kısıtlaması yönünde talimat verdi. Steve Jobs bu talimata uymak yerine Sculley’nin liderlik rolünü elinden almayı denedi fakat Sculley darbe girişiminin farkına vararak yönetim kurulunu toplantıya çağırdı. Toplantıda kurul Sculley’ye destek verdi ve Steve Jobs’ın yönetim yetkileri elinden alındı. Sonrasında Steve Jobs Kendi şirketi olan NeXT INC.'i kurdu ve Apple'den istifa etti.

Apple'ın Gerileyişi ve Steve Jobs'ın Geri Dönüşü

Gil Amelio NeXT'i satın alarak Steve Jobs'u Apple'a danışman olarak geri getirdi. 9 Temmuz 1997’de son üç yılın en düşük hisse senedi fiyatının görülmesi ve finansal kayıplar nedeniyle yönetim kurulu Gil Amelio’yu işten çıkardı. Jobs geçici olarak CEO oldu ve şirketin ürün grubunu yeniden oluşturmaya başladı.

Microsoft İle Bir Araya Geliş​

Steve Jobs, Macintosh için Microsoft Office’in yeni versiyonlarını yayımlaması amacıyla Microsoft ile bir araya geleceğini duyurdu ve Microsoft, Apple’ın oy hakkı olmayan hisse senetlerine 150 milyon dolar yatırım yaptı. 2001 yılında Apple Virginia ve California’da parakende mağazasını açtı.

İntel İşlemciler'e Geçiş​

Apple 2006 yılında İntel işlemcilere geçiş yaptı bu süreçte PowerBook, Power Mac ve İBook serileri üretimden kalktı.Onları yerine Macbook, Mac Pro ve Macbook Pro geldi.

Bir Daha Gerilemeyecek Yükseliş​

Apple, cep telefonu, müzik çalar ve kişisel bilgisayar alanında yenilik yapan iPhone, iPod Touch ve iPad ürünleriyle büyük başarı yakaladı. Buna ek olarak uygulama satın almak için kurduğu mağaza yeni bir iş modeli yarattı.

Steve Jobs, 9 Ocak 2007 Macworld Expo konuşmasında elektronik cihazlara önem ve şirketin ana noktasının artık bilgisayar sektörü kapsamında şirketin adının Apple Computer, Inc. yerine Apple, Inc. olarak değiştirildiğini duyurdu.

Bu konuyu buraya kadar okuyan herkesin belli olması için yorumunuza şu emojiyi ekleyin: :P//:/P sayımızı bilelim...

Üst Alt