webmaster

Yazar
Katılım
19 Eki 2019
Forum
333
Reaksiyon puanı
96
Puan
28
Yaş
36
Konum
Webmaster Forum
1 Milyon İstihdam'a Nasıl Başvurulur?

Tüm dünyada yazılım alanının kapasitesi artırılırken Türkiye'de çok büyük bir yazılım projesine imza atmış bulunmaktadır. Yazılımcı Projesi olarak bilinen 1 Milyon İstihdam'a nasıl başvurulur, bu sistemin işlevi nasıl olacaktır. Bu konuda sizlere bilgi vermeye gayret göstereceğiz. Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanmış olan tarihi bir istihdam hamlesi olarak bilinen bir milyon yazılımcı projesine çok kısa sürede ilgi olduğu gözlenmiştir.

Tüm dünyada yazılım sistemleri ilerlemekte ve artık işlemler tamamen internet üzerinden yürütülmektedir. Gerek kullanmış olduğumuz mobil cihazlar gerekse internet üzerinden yapılacak olan bu işlemlerle ilgili olarak Türkiye'de yapmış olduğu bu hamle sayesinde çok kısa sürede çok büyük bir yazılımcı kapasitesine ulaşmayı hedeflemektedir.

Webmaster Forum olarak tüm yazılımcı arkadaşlarımızı forum sitemizde görmekten gurur duyarız. :)

1-milyon-istihdam.jpg


1 Milyon İstihdam'a Nasıl Başvuru Yapılır?

1 Milyon İstihdam'a nasıl başvurulur
konusunda bilgi vermeden önce biraz bunun detayı hakkında bilgi vermeye çalışalım. Aslında bu proje sayesinde sektörde açık bulunmuş olan nitelikli eleman ihtiyacının giderilmesidir. Öncelik olarak verilmiştir. Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'ın açıkladığı bu proje sayesinde ülkemiz yazılım sektörlerinde aslında devrim yapacak ve nitelikli bir proje üretme safhasında geçmiş olacaktır. Bu sayfada yapılması gereken işlemler projenin Twitter hesabından da 9 maddede açıklanmış bulunmaktadır.

Bilgi teknoloji alanında kendine kariyer edinmek isteyen vatandaşların özgeçmişlerini oluşturulması kapsamında 1 milyon istihdamı ait bir uygulama bulunmaktadır. Bu uygulama üzerinden sektörün yazılımcı ihtiyacı büyük oranda karşılık alacak ve vatandaşların dijital ortamda erişilebilir olması amaçlanmaktadır. BTK Akademi ve 1 milyon istihdam ve uygulamaları entegre bir şekilde çalışmakta ve kullanılan cvler de bir havuzda birikecektir. Direkt buradan filtreleme sayesinde eğitimler ve işverenlere önemli bir referans olacak sistem sunulmuş olacaktır.

1 Milyon İstihdam'a nasıl başvurulur konusu ise tamamen 1 milyon istihdamın kendi internet sitesi üzerinden işlem yapılacaktır. BTK Akademi üzerinden hazırlanmış olan portalda 13 kategoride şu anda eğitim videoları yayınlanmış bulunmaktadır. Bu videolar çok kısa sürede yüze çıkacağı hedeflenmektedir. Yıl sonuna kadar 100 civarında bir video oluşacak ve bu videolar sayesinde de daha geniş kapsamlı şekilde yazılınca yetiştirilmesi amaçlanmaktadır. Öncelikli olarak bu programa katılmak isteyenlerin yapması gereken şey https://1milyonistihdam.hmb.gov.tr/login adresinde kayıt olarak CV bilgilerin doldurulması gereklidir. Bu adrese kayıt olup cv bilgilerini dolduranlar hem portal için işlemden yararlanacak hem de bu istihdam hamlesinde büyük bir rahatlık sağlayacaklardır.

1 Milyon İstihdam İşlemleri

1 milyon istihdam sitesine giriş yaptıktan sonra giriş alanı oluşmaktadır. Giriş alanından öncelikli olarak kayıt işlemi yapmanız gerekmektedir. Nüfus cüzdanınız eski cüzdan ise, seri numarası ile işlem yapılacağı için eski nüfus cüzdanı seçmeniz gerekmektedir. Sonrasında kayıt işlemi yapabilirsiniz. Kayıt işlemi sonrasında CV'nizi doldurmanız gerekmektedir. Bunların içerisinde sertifika bilgilerinize kadar yer almaktadır. Bu CV'ler bilgi bankası içerisinde toplanmaktadır.
 
Üst Alt