Teknoloji

Kia’dan duygusal otomobil!

Kia AI araç içlerini yolcuların duygularına göre düzenliyor

CES’te tanıtılması beklenen bu modelinin şimdiden fazla sayıda meraklı göz beklemekte.

Kia, özerk otomobillerle geleceğe hazırlanıyor ve CES’te Gerçek Zamanlı Duygusal Uyarlanabilir Sürüş Sistemini kısaca READ’i sergileyecek.
Şirket AI tabanlı sistemin araç iç mekânlarını izleyici tercihlerine göre uyarlamak için sensörlerin kullanılabileceğini iddia etmekte.
Yüz ifadeleri, kalp atış hızı ve elektrodermal aktivite, okumalarına dayanarak bunu sağlıyor.
READ Sistemi beş duyuyu dikkate alarak kabin içini kişiselleştiriyor. Sistemin sahip olacağı bir başka özellik de, koltuk titreşimlerini kabinde çalınan müzik frekanslarına eşleştirmeyi sağlayan müzik yanıtlı titreşim koltukları.
Koltuklar ayrıca aracın sürüş destek sistemine bağlı. Hatta araç hareket halindeyken sürücüye, masajlar ve dokunsal uyarılar da gönderebilmekte.

Kia göz ve parmak hareketlerini izlemek için bir 3D kamera kullanan ve sürücülerin fiziksel düğmeler kullanmadan aydınlatma, iklimlendirme ve eğlence sistemleri gibi birçok kokpit özelliğini yönetebilmenizi hedefliyor. V-Touch – jest kontrol teknolojisi olarak tanımlanan bu sistem oldukça rağbet görebilir.

Kia, bu teknolojiyi dört tekerleği bulunan SEED Car konseptinin yanı sıra bir kişiyle, iki kişiyle ve dört kişiyle çalışan ön kokpite sahip olan araçlarını CES’te gösterecek. Kia, etkileşimli kabinin gelecekteki mobilite için bir odak noktası olduğunu düşünüyor ve READ Sistemi son teknoloji araç kontrol teknolojisi ile AI tabanlı duygusal zekânın birleşiminin sağlanması. gerçekten de üst düzey sürüş konforu sağlayabilir. Sistem, sürücü ve araç arasında hissetme telepatisi sayesinde sürekli iletişim kurmakta, böylece sürücüye gerçek zamanlı olarak optimum konfor ve güvenlik sağlamakta.kia
duygusal araba