GenelGüvenlikTeknoloji

İşletmelerde En Sık Karşılaşılan PC Problemleri

İşletmelerde PC Problemleri, normal rekabete de doğrudan etki etmektedir. Teknolojik gelişmeler büyük şirketler ile küçük işletmeler arasındaki rekabeti üst düzeye çıkarmıştır. Fakat küçük işletmelerin, teknoloji sorunlarıyla başları büyük şirketlere göre daha fazla ağrımaktadır. Çünkü günümüzde küçük işletmelerin yaklaşık %27’sinin bilgi işlem destek birimi bulunmamaktadır.

Küçük işletme sahipleri, genelde PC Problemleri kendileri çözmeye çalışmaktadırlar. Bu durum bazı konularda aşırı can sıkabildiği gibi çözüm yolunu da uzatmaktadır. Sorunları çözebilmek üzere atılacak ilk adım, neden kaynaklandığı ve neyin etki ettiğini tam olarak saptamaktır. Bu nedenle de hem yazılım hem de donanım bilgisinin, bulunması avantaj sağlayacaktır.

PC Problemleri genel sıklıkla, rutin olarak yapılması gereken bakımlarının eksiz yapılmamasından kaynaklanmaktadır. Küçük bir işletme bilgisayarı bile olsa rutin olarak kontrol edilmesinin gerekliliğini kabul etmelisiniz.Problemler hakkında ne kadar çok olaya maruz kalırsanız, kontrol etmeniz ve çözmeniz de bir o kadar basitleşecektir.

İşletmelerde karşılaşılan 9 PC Problemi

işletme

 1. Yavaş Ağ Bağlantısı ve İnternet

Küçük işletmelerde, can sıkıcı en yaygın sorunlardan birisi de yavaş ağ bağlantısıdır. Çünkü internet kullanıcıları, ağlarındaki hızın üst düzey olmasını beklemektedir. Öte yandan yavaş internet bağlantısı doğrudan üretkenliği azaltmakta ve zamanınızı boş yere harcamaktadır. Sorunun en temel kaynağı, bilgisayarlara casus yazılımlar veya virüs bulaşmasıdır. Ayrıca yüksek bant genişliğine sahip olan siteler de internet servislerini yavaşlatabilmektedir.

İş yerlerinde, internet bağlantısını kontrol altına alabilmek için her kullanıcıya belirli bant aralığında erişim izni vererek, bağlantınızı bölebilirsiniz. Öte yandan torrent ve Youtube sitelerine erişimi engelleyerek, büyük oranda etki görebilirsiniz. Çünkü bu sitelerin bant genişlikleri büyük bir bölümü kaplamaktadır. Haliyle de internet hizmetlerinin en çok bu iki birimden yavaşladığı gözlemlenmektedir.

PC Problemleri konusunda önlem açısından ağda açılabilecek kötü niyetli pop-upları da engelleyebilirsiniz. İşletmenize en uygun bant genişliğindeki internet paketini tercih etmelisiniz.

oturum açma

 1. Oturum Açma Sorunları

İşletme bilgisayarınızın arayüzü veya ekstra kullanmış olduğunuz harici yardımcı yazılımlarda, sık sık oturum açma problemleriyle karşılaşılmaktadır. İnsanlar, bir hesaba ulaşamadıklarında sinirleri yüksek oranda bozulmaktadır. Bazı durumlarda birkaç saat öncesinde giriş yapan çalışanlar, bir sonraki girişlerini yapamadıklarında suçu sisteme atmaktadırlar. Fakat gözden kaçan hususlardan birisi de iş stresi nedeniyle oturum bilgilerini yazarken, büyük küçük harf kullanımına özen göstermemeleri olabilmektedir.

Yanlış şifre girişimlerine art arda devam ederek inat sürdüren kullanıcılar, fazla miktarda yanlış denemeden dolayı sistemi veya portalı kilitleyebilmektedirler. Kullanıcıların dışında da bu soruna neden olan dış unsurlar bulunmaktadır.

Hizmetlere girişin reddedilmesindeki bir diğer nedense ağ güvenlik zafiyetidir. Oturum açma işleminizi reddeden saldırıları önlemek amacıyla, ağ güvenliğinin güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Askıya alınan hesaplarda sadece ağ yöneticisi hesapları yeniden kullanıma açabilmektedir.

yazıcı

 1. Yazıcı kaynaklı PC Problemleri

İşletmelerdeki en yaygın ve sık duyulan bir diğer şikâyet, yazıcı hatası olmaktadır. Yazıcıdan istenilen çıktığının alınamaması, bütün işletmenin gündemini değiştirebilecektir. Kimi zaman kullanıcılara yazıcı yetkisi verilmediği gibi öte yandan kablo kaynaklı tersliklerde, soruna neden olabilmektedir.

Yazıcıların mürekkebinin bitmesiyse, genel olarak ilk şüphelenilen konudur. Bu nedenle rutin aralıklarda kontrollerinin yapılması, ilgili personellerin kullanım yönünden bilgilendirilmesi gerekmektedir. Yazıcılar PC Problemlerine göre daha ikinci planda kaldıklarından, bakımları aksatılabilmekte ya da gözden tamamen kaçabilmektedir.

 • Yazıcının açık olduğunu kontrol edin.
 • Mürekkebin doluluk oranının yeterli olduğunu ölçümleyin.
 • Kablosuz veya kablolu bağlantının takılı ya da tam olduğundan emin olun.
 • Kablonun sağlıklı olup olmadığını deneme yanılmayla tespit edin.

mavi ekran

 1. Mavi Ekran

Geçmişten beri PC kullanıcılarının en can sıkan problemlerinden birisi de mavi ekran hatasıdır. Özellikle de Windows işletim sisteminden yöne tercih kullanan işletmelerde, çok sık karşılaşılmaktadır. Aslında donanımsal ve yazılım çökmelerinin, sistem tarafından fark edilip kendini kontrol altına alması işlemidir. Sık karşılaşmamak için sistem güncellemelerini anında almalısınız. Öte yandan sistem geri yükleme yapılarak da sorundan kurtulabilirsiniz.

güvenlik

 1. Güvenlik

Küçük işletmeler, siber saldırılar konusunda halen kayıtsız kalıyor. Yaklaşık küçük işletmelerin %65’i siber saldırılara karşı yeterli miktarda korunmuyor. Ancak ağ güvenliğinize ciddi oranda öncelik vermelisiniz. Herhangi bir ağ koruma yönteminiz bulunmuyorsa, iş güvenliğinizden de endişe duyabilirsiniz. Büyük şirketlerin bile başını belaya sokan ağ zafiyetleri, küçük işletmelere daha fazla zararlar açabilecektir.

PC Problemleri konusunda önlem olmanız, bir nevi işinizi de korumanızı sağlayacaktır. Bunun için de ağ güvenliği hizmetlerine, gerekli yatırımları yapmaktan es geçmeyin ya da ihmal etmeyin. Güvenlik duvarınızın, her açıdan güçlü ve dinamik olduğundan emin olun. Saldırıları izlemek ve engellemek adına ağ izleme programlarından yararlanabilirsiniz.

veri yedekleme

 1. Veri Yedekleme ve Kurtarma Sorunu

Herhangi bir elektrik kesintisi ya da voltaj düşmesi sonucunda, çok önemsediğiniz bilgilere veda etmek durumunda kalabilirsiniz. İşletim sistemleri bu konuda her geçen gün daha iyi performans göstermeye başlayıp, birtakım verileri yeniden kullanılabilir olarak saklasalar da bazı verilere ulaşmak tamamen hayal olabiliyor.

Ayrıca kaydetmediğiniz, saatlerce uğraştığınız bir belgeden, kafanızın dalgınlığı yüzünden çıkmanızda benzer sorunları tetikleyebilmektedir. Bunun yanında belge kullanıcı tarafından ya da kötü niyetli yazılımlar tarafından silinebilir. Her ihtimale karşı tedbirli olmak ve veri yedekleme alanına yatırım yapmak gereklidir. Ofislerdeki en temel gereksinimlerden birisi de şayet budur. Verilerinizi tek bir yerde saklamaktansa iki üç yerde saklayarak, herhangi olumsuz bir durum için veri yedekleme planı yapıp sorunun üstesinden gelebilirsiniz.

entegrasyon

 1. Entegrasyon Hataları

Bugün işletmeler tam anlamıyla dijital teknolojilerle yönetilmeye başlandı. Öte yandan teknolojinin gelişimi de dur durak bilmeden devam ediyor. Her işletmenin, kendine has orijinal bir BT altyapısını kurması gerekiyor. Bunun yanında gelişen teknolojiye ayak uydurabilmekse başlı başına bir misyon olarak görülüyor. Farklı ekipmanlara ve yazılımlara sık sık ihtiyaç duyulmaya başlanıyor. Yeni ekipmanlar ve yazılımlar kimi zaman entegrasyon problemini de beraberinde getiriyor.

Bu nedenle de yazılımsal ve donanımsal entegrasyonunuzun sıkıntısız olduğundan emin olmasınız. Yazılımınız, dış kaynaklı bir yazılımsa geliştiricinizle iletişime geçerek sisteminize tam entegrasyonunu sağlatmalısınız. Ayrıca işletme yapınızın da yazılımınızla uyuşması gerekmektedir. Yeni yazılım ve donanımlar demek yepyeni problemler demektir.

virüs

 1. Virüs ve Kötü Niyetli Yazılım

Bir bilgisayara virüs bulaşması demek günümüz şartlarında, tek bir tıklamaya gerçekleştirilebilmektedir. Sizler ne kadar dikkatli olursanız olun, bu gibi PC Problemleri her an nüksedebilmektedir. Küçük işletmeler için büyük sorunlara yol açan virüsler, işletmenin gizli verilerini açığa çıkarabilmekte ve ayrıca tamamen veri kaybını tetikleyebilmektedir.

İşletmelerinizi virüs ve kötü niyetli yazılımlardan korumak için bütün bilgisayarlarınıza, istisnasız olarak anti virüs yüklemelisiniz. Öte yandan yazılımsal olarak da güncellemelerini periyodik aralıklarda yapmalısınız. Yapacağınız rutin denetimlerle birlikte, personellerinizi şüpheli linkler ya da e-postalara tıklamamak konusunda uyarmalısınız.

plan

 1. Bilgi İşlem Planı

Küçük işletme sahipleri, işletmeleri için BT stratejisi yapmaktan sakınabilmekteler. Ancak bu iş kârın yerine büyük zararlar getirebilmektedir. Birçok işletme sahibinin algısı, önemli bir sorun oluncaya kadar mali yatırım yapmaktan kaçınmaktır. Bilgi işlem sorunu da bu konuda en zirve durumdadır. Bazen verileri kurtarmak ya da siber saldırıları önleyebilmek için çok geç olabilmektedir.

Bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak adına, işleyen bir BT planı yapmalısınız. Öte yandan BT altyapınızı da kontrol edip, eksiklerinizi belirlemelisiniz. Bu konuda yetersiz kaldığınızı hissediyorsanız profesyonel bir BT uzmanı, her sorununuzu çözebilecektir.

Webmasterforum Özet

Küçük işletmelerde problemlerle karşılaşmamak adına, sorunların geçici çözümler yerine kökten çözülmesi ve rutin olarak bakımlarının eksiksiz yapılması gerekmektedir. Kontrolleriniz, çıkabilecek büyük çaplı sorunları bile önleyebilecektir. İşletmeniz ne kadar küçük olursa olsun, teknoloji ihtiyaçlarınızı göz ardı edemezsiniz. Çünkü doğrudan iş hedeflerinizi de sekteye uğratmış olacaksınız. Ortaya çıkabilecek kriz yönetimlerini sağlamak için her adımın yer aldığı BT planınız hazır olsun. Çünkü hızlı davranmanız, işletmenizi bazı konularda büyük maddi problemlerden kurtarabilecektir.