MobilTeknolojiYazılım

İphone sizin her adımınızı takip ediyor!

Gizli iphone haritası siz farkında olmadan tüm konumlarınızı işaretliyor!

Apple iphone telefonlar haritala özelliği sayesinde nerede olduğunuzu ve sıklıkla hangi konumlarda bulunduğunuzu hatta ne sıklıkla ziyaret ettiğinize kadar birçok ayrıntıyı işaretleyerek kayıt altına alıyor. Apple kullanıcıların bilmediği bu özellik sayesinde tüm faaliyetleri canlı bir harita da saklı olarak tutuyor. Üstelik sizin kolayca erişebileceğiniz şekilde.

Aktif durumda bulunmakta

Kullanıcılar tarafından pek üzerine düşülmeyen bu hizmet Haziran 2013 itibariyle İOS 7 ‘nin piyasaya sürülmesinden itibaren tüm cihazlarda yer aldı ve ertesi yıl üretilen cihazların %90’ından fazlasına kurularak entegre edildi. Harita Sık kullanılan konumlar olarak adlandırılmaktadır. Tüm iphone kullanıcıları için otomatik olarak etkinleştirilmiş bir halde bulunuyor.

Haritaya erişebilmeniz için telefonunuzda k “Ayarlar” menüsüne gitmeli ve “Gizlilik” menüsüne ulaşmalı ardından “Konum servislerine” dokunup “Sistem servislerine“ geldiğiniz de en altta” Sık kullanılan konumlara” ulaşmış olacaksınız. Ardından sistem hizmetlerinin bulmak için doğrudan konumu hizmetlerine grin. Sadece biraz aşağı kaydırın ve Sık kullanılan konumu bilgiler karşınızda.

Gizliliğinizden şüphe duydunuz

Evet; tahmin ediyoruz ki cihazınızın bulunduğunuz konum hakkında bu kadar fazla bilgi toplaması oldukça rahatsız edici bir durum. En sakıncalı olduğu nokta ise cihazınız bu işlemi sizlerin bilgisi olmadan yaptı. Makaleyi okuyana kadar eminiz ki çoğunuzun haberi bile yoktu.

Korkmamanız gerektiği söyleniyor!

Apple geçmişte yaptığı açıklamalarda haritanın sadece cihazınızla sınırlı kaldığını ve üçüncü taraf kişilere ya da güvenlik kuruluşları tarafından kesinlikle erişilemeyeceğini açıklamıştı.

Ancak şöyle olumsuz bir senaryo ihtimali de olabilir. Telefonunuzun internetinin etkin olduğunu varsayarsak bilgisayar korsanlarının da bu bilgileri uzaktan almasının oldukça basit olacağını tahmin etmekteyiz ve bu olası kaçınılmaz bir durumdur. Kötü niyetli kişiler bu haritaya ulaştığında ev adresiniz, ziyaret ettiğiniz konumları açıkçası hayatınızın gidişatını hızlı ve kolayca bulabilecektir.

Kullanıcıların veri tabanına kaydedilmesini sağlayan Gps cihazlarıyla eşdeğer nitelik taşımakta hatta daha da detaylı diyebiliriz. Neyse ki Sık kullanılan konumları kapatma imkânına sahip olmaktasınız. Ancak her yapılan güncellemeyi kurulduktan sonra gizli haritanın tekrar etkinleştirilme eğilimine girebileceğini kesinlikle unutmamalısınız.

Videodan takip ederek yapabilirsiniz.