GüvenlikİnternetTeknoloji

İnternetten Mobil Ödemeyle Alışveriş Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarında bazı alışkanlıklar yerini yenilerine bıraktı. Evde sabit hatlı telefon kullanımının yerine geçen cep telefonları, nakit ödeme ve senetle taksit yapmanın yerine geçen kredi kartları oldu. Ekonomik koşullar ve teknolojinin geldiği son noktada hayatımıza giren bir diğer yenilikse internetten mobil ödemeyle alışveriş kolaylığı oldu.

Turkcell, Vodafone, Türk Telekom gibi firmaların yanı sıra Moka ve benzeri firmalar hem müşteriye, hem de işletmelere bu yeni olanağı sunuyor. Her ne kadar henüz yoğun oranda rağbet gördükleri söylenemese de, yakın gelecekte kredi kartıyla yapılan alışverişlerin payından bir miktar alabileceklerini tahmin etmek mümkün.

İnternet Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilir?

Giyimden gıdaya kadar hemen her sektördeki ürün ve hizmet alımları internet üstünden sağlanabiliyor. Ya direkt işletmeden, ya da Yemeksepeti veya Hepsiburada gibi aracılar üstünden alışveriş yapılabiliyor.

Öte yandan kapıda ödeme veya havale/EFT gibi olanakların sunulmadığı durumlarda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var.

  • Alışveriş yaptığınız sitenin SSL sertifikasıyla, 3D güvenlik protokolünü desteklemesi, internet alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasındadır.
  • İlk kez alışveriş yapılacak siteyle ilgili hem sosyal çevreden, hem de internetteki kullanıcılardan fikir edinmek iyi bir önlemdir.
  • Piyasa değerinin çok altında satılan ürünlerle ilgili de kuşku duyulması ve alışverişte kullanılan hesabın ekstresinin mutlaka kontrol edilmesi gerekiyor.
  • Ortak internet kullanımının yapıldığı internet kafeler, kütüphaneler vb. yerlerde kullandığınız internet ağı üzerinden alışveriş yapmamaya özen göstermekte, internet alışverişlerinde nelere dikkat edilir? Sorusuna vereceğimiz cevaplardan birisidir.

İnternetten Alışveriş Yaparken Kredi Kartı Kullanmak Güvenilir mi?

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartı kullanmak, yüzde yüz oranla güvenli olduğunu söylemek pek mümkün değil. Her ne kadar alışveriş esnasında tüm noktalara dikkat etmiş olsanız bile, sizin dışınızda gelişebilecek bazı durumlar olabilir. NCBP isimli firmanın sisteminden çalınan kredi kartı bilgileri yakın zamandaki en somut örnek. Türkiye’de ise böyle bir durumda karşılaşır ve kredi kartınızın kullanımı başkalarınca yapılırsa, adli süreci başlatarak sizin kredi kartı bilgilerinizin korunmasından sorumlu olan bankaya dava açabilir ve zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz.

Ancak genel olarak hesap güvenliğinizi aldığınızda ve alışverişlerinizde gerekli dikkati gösterdiğinizde, sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşüktür.

İnternetten alışveriş yaparken kredi kartınızı kullanmak yerine, kullandıkça bakiye yüklediğiniz, vadesiz hesabınıza bağlı bir banka hesabının kartıyla işlem yapmanızı öneririz. Son olarak, internetten alışveriş için olabildiğince düşük bir limit tutmanız da yararınıza olacaktır.