GüvenlikİnternetTeknoloji

İnternette Gizliliği Sağlayan Tarayıcılar

İnternette gizliliği sağlayan tarayıcılar, internet kullanıcılarının bazı gereksinimleri için önemli bir teknoloji olarak ortaya çıkmaktadır. Her ne kadar internet genel işlerimiz ya da iletişim gibi kullanımlarımız için gerekli olsa da, bazı durumlarda internette gizli gezinme gibi bir gereksinime ihtiyaç duyabiliriz. Bunun nedeni yaptığımız işin illegal olmasından kaynaklı değil, farklı işlemlerimiz sonrasında gizliliğimizin sağlanması açısından gerekli olabilmektedir.

Aşağıda haklarında kısa bilgiler verdiğimiz internette gizliliği sağlayan tarayıcılar ile, daha rahat bir şekilde internette sörf yapabilir, gizliliğin önemli olduğu durumlarda bu tarayıcılardan yararlanabilirsiniz. Her ne kadar dünyanın en fazla kullanılan tarayıcılarında gizli sekme özelliği olsa da, bu tarayıcılar aşağıdaki vereceklerimize nazaran internette gizli gezinme konusunda oldukça zayıf kalmaktadırlar.

İnternette Gizliliği Sağlayan Tarayıcılar

TOR BROWSER

Tarayıcının basit ama oldukça önemli özelliklerinin başında, kullanıcı verilerinin toplanarak analiz edilmesini sağlayan sistemlere karşı TOR kullanıcısını uzak tutmasıdır. Ki birçok internet sitesi tarayıcı geçmişi ve kullanıcı konumuna, rahatlıkla erişebilmektedir.

TOR Browser’in çalışma şekline baktığımızda, bağlanılmak istenen internet sitesine 5 ayrı sunucudan istek gönderdiğini görmekteyiz. İstek gönderilirken sunucular arasındaki kademeli istek gönderimi, siteye bağlantı hızınızı yavaşlatsa da bilgilerinizin şifrelenerek koruma altına alınmasında önemli rol oynamaktadır.

Bu tip Browserleri kullanan internet kullanıcılarının bulunması, oldukça zordur. Çünkü web sitelerine bağlanırken kullanılan sunucular, birden fazla ve dünyanın farklı yerlerinde çalışmaktadır.

Epic Browser

Windows ve Mac sistemlerinde kullanabileceğiniz internette gizliliği sağlayan tarayıcılar arasındaki Epic Browser Tor Browser’de olduğu gibi farklı sunuculardan istek göndermese bile, gizliliğinizin açığa çıkmasını sağlayacak bazı özellikleri devre dışı bırakıyor.

Bu Browseri kullandıktan sonra oturumunuzu kapattığınızda, tarayıcıda bulunan çerezler otomatik olarak silinmektedir.

SrWare Iron

Google Chrome tarayıcısında bulunan birçok özelliğe sahip olan SrWare Iron, internette gizli gezinme konusunda oldukça başarılı browserler arasındadır. Güvenlik ve gizliliği önemli ölçüde sağlayan bu yazılım, Linux, Mac, Android ve Windows platformları ile uyumlu çalışmaktadır.

Comodo Dragon Browser

Tam olarak Tor Browser sayılmasa da, internet ortamındaki gezinmelerinizi daha güvenli hale getirmektedir. Art niyetli yazılımların, geçmişinizi ve çerezlerinizi takip etmesi konusunda engelleyici niteliklere sahiptir.