İnternetTeknolojiWebmaster

İnternet Sitesi Kurmak İçin Önemli Adımlar Nelerdir?

İnternet sitesi kurmak atılacak için önemli adımlar nelerdir? Sorusuna cevap veren bu yazımız, internet sitesi kurmak istediği halde nasıl bir yol izleyeceğini, ilk olarak neleri yapması gerektiğini ve etkili bir internet sitesi kurmak için nelerin gerektiğini bilmeyenler için, önemli bilgiler içermektedir.

İnternet Sitesi Kurmak İçin Önemli Adımlar Nelerdir?

Karar Verin

İnternet sitesinin hangi kategoride yayın yapacağına karar vermek, internet sitesi kurmak için en önemli adımlar arasında yer almaktadır. Site içeriği, ilgi duyduğunuz ve bilgi sahibi olduğunuz bir alanda olursa, ilerlemek daha kolay olacaktır.

Alan Adı Seçimi (Domain-Site İsmi)

WEBsitesi kurmak için yapılması gerekenler arasında en önemlilerden bir diğeriyse, alan adı yani domain seçimidir. Nasıl bir alan adı seçmeniz gerektiği konusunda yazımızın devamında, detaylı olarak bilgi vereceğiz.

Hosting Seçimi

Web sitenizin barınmasını, yani 7/24 aktif olmasını sağlayan hosting seçiminin yapılması gerekmektedir. Bu konuda başlangıç aşamasında bir hosting paketi tercih edebilir olsanız da, ilerisi için paylaşımsız hosting (SEO hosting) tercih etmeniz daha faydalı olacaktır.

Hangi Yazılım?

İnternet sitesi kurmak için önemli adımlar nelerdir? Sorusunun cevaplarından birisi de, internet sitenizin hangi yazılımla hizmet vereceğidir. Şuan dünya genelinde en fazla kullanılan ve arama motoru dostu olmasının yanı sıra kullanım kolaylığı da sunan yazılım, WordPress yazılımlarıdır.

Tema Seçimi

Nasıl bir yazılım kullanacağınıza karar verdikten sonra, site kurarken dikkat edilmesi gerekenler arasında tema seçimi, önemli etkenler arasındadır. Sitenin genel görünümünü kazandıracak olan temalar, bir nevi sitelerin makyajıdır. Kullanıcıların ve arama motorlarının gözünde, önemli bir yere sahiptir.

Alanında etki yapacak bir internet sitesi kurmak istiyorsanız, ortalama olarak minimum 500 TL bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Ücretsiz farklı platformlar bulunsa da, günümüzde Türk webmasterlar ve internet kullanıcıları arasında bu ücretsiz mecralar, fazla ilgi görmemektedir.

Alan Adı Seçiminde Püf Noktalar Neler?

Alan adı seçiminde püf noktalar neler? Sorusuna maddeler halinde cevap verecek olursak, şunları diyebiliriz;

  • Site içeriğini çağrıştıran bir alan adı seçmek, her zaman artı bir değerdir.
  • Alan adının uzantısı, domain seçiminde püf noktalar arasında yer almaktadır. Tercihen en fazla kullanılan uzantılar, .com/net uzantılarıdır.
  • Türkçe ve özel karakter içermeyen, kolay anlaşılır ve akılda kalıcı domain seçimi yapmakta, bu konuda dikkat edilmesi gereken önemli şeyler arasındadır.
  • Alan adı seçildikten sonra, seçilen uzantının dışında diğer uzantılarına sahip olmakta, uzun vadede avantaj sağlamaktadır.
  • Yaşlı ancak arama motorlarında kötü izlenim bırakmamış, ceza almamış alan adları önemli avantajlar sunmaktadır.
  • Uzun domainler yerine, kısa domainleri tercih edin.
  • Domaini almadan önce, daha önceden kullanılmış olup olmadığına ve kullanılmışsa herhangi bir ceza alıp almadığına dikkat edin.
  • Google Adsense ban kontrolü yapılması da, oldukça önemlidir.

Site Tasarımı Yaparken SEO Ayarlarına Dikkat

SEO Anlaşılır bir ifadeyle; web sitelerinde arama motorları ve ziyaretçiler için yapılan iyileştirme çalışmalarıdır, diyebiliriz.

Bu nedenle SEO çalışmaları, bir bütün halinde düşünülmeli ve yapılmalıdır. Bunlardan biriside, site tasarımı yaparken SEO ayarlarına dikkat etmektir. Kodların siteye yük getireceği tasarımlardan kaçınmak kadar, tasarımın kullanıcı dostu da olmazı büyük önem arz etmektedir. Gerek görsel açıdan kullanıcıya hitap etmeli, gerekse kodlama açısından arama motorlarına hitap eden bir yapıda olmalıdır.