Teknoloji

Hyundai’den “Yürüyen Ambulans”

Hyundai’den CES 2019’da sunulacak olan yürüyen arabasına ‘Elevate’ adını verdi.

CES 2019’dan önce daha çok araba haberleri var, çünkü Hyundai sadece araba sürmek için değil aynı zamanda zorlu arazilerde yürümek veya tırmanmak için de bir araba tanıtmayı planlıyor.

Lider otomobil şirketi CES’te, robotik ve elektrikli araç teknolojisini bir araya getirecek olan Elevate adlı yeni araç konseptini tanıtacak.

Araç hareketliliği için yeni seçenekler sunan dört ayaklı prototipte ilk kez gözler önüne çıkacak.

Yürüyen bir arabanın kullanımı neredeyse sonsuzdur, ancak Hyundai ilk başta acil hasta müdahalesi gerektiren durumlara odaklanmaktadır.

Aracın ince gövdesi, üzerinde hasta olan bir sedyeyi taşımak için yeterli alana sahip ve büyük yan kapılar sayesinde, sağlık personellerinin hastaları yerleştirip yerinde tedavi etmelerinin kolaylığı sağlanmış olacaktır. Uçları tekerlekleri olan uzatılabilir bacaklar, aracın normal tekerlekler gibi dönebildiği veya engeller ve sert zemin üzerinde yürümesi için uzatılabildiğinden, çeşitli arazilerde hareket edebilmesine de olanak sağlanmaktadır.

“Ne keşfetmek isterdim… yürüyen uçak değil belki ama baya gündem yaratacağı kesin.”

Böyle bir konsepte ilişkin kaygılardan biri de araç gövdesinin bacakların üzerinde ne kadar yüksek olursa dengesinin de o kadar az stabil olması demek.

Tekerlekler oldukça küçük ve lastiklerin diş açma şekli çok az.

Bu da aracın bazı arazi koşullarında zorlanabileceği anlamına gelir.

Ancak Elevate promosyon görüntüde ki gibi arazilerde başarıyla gidebilirse, gerçekten başka araç türlerinin çıkamayacağı yerlere ve insanlara ulaşabilir.

Bunun ambulans araçlarının geleceği olup olmayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Hyundai, projeyi “tasarım konsepti ve prototip” olarak nitelendiriyor, bu yüzden bu aracı ne zaman ticari olarak üretecekleri veya gerçekten üretecekler mi konusu da henüz kesin değil.

Kendinize ait bir yürüyen araba alabilmeniz biraz zaman alacaktır, ancak bir prototipin var olması konseptin işe yaradığını göstermektedir.

Hyundai, CES 2019’da Las Vegas’ta aracı ilk kez gösterecek, bu nedenle manevra kabiliyetinin ne kadar olacağı ve ne kadar zor arazi şartlarında kullanılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için nasıl kontrol edeceğini görmeyi beklemekteyiz. Daha fazla bilgi edinmek isteyen kullanıcılar CES’e gidebilir prototip, 7 Ocak’ta Mandalay Bay Güney Kongre Merkezi’nde bir basın toplantısıyla gösterilecek.

Bir “Paramedik” olarak hayat kurtarmayı hedeflemenin ve zorlu şartlarda hastalara ulaşmanın ne demek olduğunu çok iyi bilmekteyim. İnşallah bu prototip başarılı olur, ticari üretime geçerde ulaşmaya zorlandığımız tüm insanlığın acil yardım hizmet kalitesi artar!