Mobil

Huawei skandaldan sorumlu çalışanlarını cezalandırdı!

Huawei, utanç verici iPhone tweet’inin arkasındaki çalışanları cezalandırıyor

Tweet attığınızda, Tweet’iniz, genellikle Tweet’i oluşturmak için kullanılan cihaz yazılımı ve bilgi işlem aygıtıyla ilgili ayrıntılar işaretlenir. Sosyal medya uzmanlığı yapan kişiler akıllı telefon üreticileri için büyük bir utanç kaynağı olabilmektedir.

2018’in son dakikalarında, resmi @Huawei hesabı herkese “Mutlu Yıllar” diledi. Yeterince hoş bir duyguydu, ancak insanlar hızlı bir şekilde bir iPhone kullanarak yayınlandığını fark ettiler; bu, hesabın tüm amacı Huawei’nin telefonlarını tanıtmak olduğu düşünüldüğü garip bir durumdu.

Huawei tweet’i sildi, ancak insanlar ekran görüntülerini çekmekten geri kalmadılar.

Çoğu forumda konular açıp yapılan bu hata hakkında mizah yaptılar.

Huawei yetkilisi Chen Lifang Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Olay Huawei markasına zarar verdi.” dedi.

Huawei’nin olaydan sorumlu tutulan iki çalışanın ücretini 5.000 yuan (728 $) azalttığı ve Huawei’nin kurumsal hiyerarşisindeki her bir çalışanın statüsünü de düşürdüğü bildirildi.

Dış kaynaktan sosyal medya destek hizmeti sağlayan Sapient’in hatası hakkında yaptığı açıklamaya göre, masaüstü bilgisayarlar “VPN sorunları” yaşadığı için hata oluştu, bu nedenle de mesajı gece yarısında gönderebilmek için mobil seçenek olan SIM kartlı bir iPhone kullanıldı.

Twitter, Facebook Inc ve Alphabet Inc gibi birçok yabancı hizmet, internet’in yoğun bir şekilde sansürlendiği Çin’de engellendi. Erişim sağlamak için kullanıcıların hepsinin sanal bir özel ağ (VPN) bağlantısına ihtiyacı bulunmakta.

Asıl tweetin Sapient çalışanları tarafından atıldığı tespit edildiği halde, Huawei süreci etkili bir şekilde denetlemekten sorumlu iki çalışanı olaydan sorumlu tuttu. Bu çalışanlardan birinin Huawei’nin dijital pazarlama ekibinin başkanı olarak tahmin edilmekte.

Huawei, bu tür utanç kaynağına hedef olan tek Android akıllı telefon üreticisi değil. Geçen ay, resmi bir Samsung Twitter hesabından yapılan paylaşım bir iPhone’dan tweetlenmişti .