Oyun

GTA 6 Söylentileri ve Beklentiler

Son zamanlarda GTA 6 konusunda, birçok söylem hâkim. Oyun dünyasında GTA 5 çıtayı, son derece yukarılara çıkardı. Yaptığının devrim niteliği taşıyacağını öne sürecekler bile olabilecektir. Ancak oyun meraklıları GTA 6 konusundaki meraklarını ve beklentilerini arttırmaya devam ettirdiler.

GTA 5’in raflarda yer almasını bir hafta geçmemişti ki GTA 6 konusunda birçok teori ortaya atıldı. GTA 6 konusunda ortaya atılan iddiaların, daha albenili hale getirilmesi için oyuncuları heyecanlandıran ögelere yer verildi. Bütün bunlar, çok az bir kitleye hitap etti. Çünkü, insanlar uzun zamandır Rockstar Games işleyişini çözmüş durumdalar ve henüz geliştirilmediğini de biliyorlardı.

Reddit’te ortaya çıkan GTA 6 muhabbetinde, bir kullanıcı Kotaku ile PC Gamer’da çalışan bir arkadaşını öne sürerek, Rockstar Games’in birtakım sözde sırlarından bahsetti. Ancak bu konu hakkında herhangi bir açıklamanın da yapılmamış olması akıllarda GTA 6 soru işaretlerini arttırdı. Her kullanıcının atmış olduğu taşları irdeleyerek, yeni GTA ’da olabilecek teorileri aktaracağız.

Bir söylentiye göre Vice City ile Rio haritaları birleştirilip, kullanıcılara uç noktalarda geniş bir harita kurgulanacak. Buna Küba ya da Liberty City’nin de eklenebileceği düşünülüyor. Haritanın her noktasında, farklı kültürel motifler yer alacak.

Oyun, geleneğin aksine gelecek senaryolardan soyutlanarak 70’ler 80’ler konseptinde piyasaya sürülecek. Narcos dizisinden ilham alındığını kanıtlayacak ögeler yer alacak. Bu iddia aralarında en itibar görenlerden.

Rockstar Games, normalde kahraman çeşitliliğini önemsiyordu. Lakin GTA 6’nın sadece tek bir karakterle piyasaya sürülmesi söz konusu. Bu karakterin erkek olması, bazı feminist hareketleri de tetikleyeceğe benziyor.

Geçmiş sürümlerde, hava durumunu yansıtan olaylarda birtakım kurgusal eksikliklere rastlanılmıştır. Rockstar Games, yeni sürümde taşkınlar, kasırgalar ve hortumlarda dahil olmak üzere pek çok doğal afete dikkat çekecek. Bütün olayların gerçekliğe yakın bir şekilde seyretmesi planlanıyor.

Oynanabilirlik konusunda Red Dead Redemption 2 konsepti hâkim olacak. Yani eskisi gibi sınırsız ekipman ya da materyale sahip olamayıp, kişisel bagajınızda taşımacılığını yapmak zorunda kalacaksınız. Sınırlı cephane oyuna biraz daha renk katacağa benziyor, en azından amatör oyuncuları, hard sahnelerin beklediği öngörülüyor.

gta online

GTA Online Modu

Oyun dünyasını asıl ilgilendiren husus bu. Çünkü bu husus konusundaki söylentilerde, oyuncuların haritada kendi illegal imparatorluklarını inşa edebilecekleri öngörülüyor. Oyunun merkezi dinamikleri ve alt yapısal donanımların, kusursuz inşa edileceği düşünülüyor. Çünkü her haritanın büyük potansiyele cevap vermesi ne yazık ki imkânsız olacak.

GTA 6 ile alakalı tüm söylentiler, bunlarla sınırlı olmasa da sadece, kayda değer ve heyecanlandıran ögelerden derlemeler yaptık. Rockstar Games tarafında GTA üzerine çok çalışıldığı öngörülüyor. GTA 5’in daha çok San Andreas’i çağrıştıran ögeleri baskındı. Ancak şirket, yeni sürümde Vice City motiflerine de yer vererek, bütün platformlardaki oyuncularını, tek bir çatı altında birleştirebilir.

An itibariyle GTA 5’in miadı dolacaktı ki Rockstar Games sonrasında GTA Online kartını sürerek, geliştirmek için ekstradan süre kazandı. Öte yandan 4 ile 5 arasında tam olarak 5 yıl bulunuyordu. Aynı şekilde bir orantı kurularak, geçtiğimiz yıl raflarda yerini alması bekleniyordu. Fakat Rockstar Games, GTA tutkunlarını şaşırtacak bir hamleye adım attı. Geçtiğimiz sene Red Dead Redemption 2 oyunu raflarda yer buldu. Bu nedenle de GTA IV çıkış tarihi, biraz daha ertelendi.

gta dvd

GTA 6 Ne Zaman Çıkıyor? 

Olaylara duygusal bakmaktansa, mantıksal yaklaşırsak GTA 6’nın raflarda yer bulabilmesi için minimum 2021 ila 2022 tarihleri öngörülüyor. Çünkü Rockstar Games, oyuncuların beklentisini karşılayamayacağı projelerle bu zamana kadar çıkmadı. Konseptin de etkisiyle, üst düzey titizlik ve teknoloji kullanılması gerekiyor. Öte yandan dinamikler ile gerçek hayat kalitesinin yakalanması için mühendislik kanadında, üst düzey bir GTA 6 çalışması sürüyor.