GüncelİnternetWebmaster

Googlebot Nasıl Bir Kafa Yaşamakta?

Googlebotları gibi Düşünerek SEO’da Zirveye ulaşmak

Özellikle günümüzde organik büyüme hedeflerinin artmasıyla, Google botu daha da fazla önemli konuma yerleştiler. Her ne kadar yüksek kaliteli URL’ler ve içerikler sizi SEO’ya ulaştırabilse de teknik SEO’nun gücünü asla ihmal etmemelisiniz. Halen hakkında herhangi bir bilgiye sahip değilseniz 2019’un ilk çeyreğine geçilmeden bu gereksinimleri kazanmanız lazım. Google botları gibi düşünmeniz için teknik SEO analizinizi etkin bir şekilde yapmalısınız. Tabi bu aşamalara geçmeden önce Google botlarının nasıl çalıştığını ve aslında neyi temsil ettiklerini anlamanız önemlidir.

Googlebot Nedir?

Googlebot, internet sitelerinden veriler toplaması amaçlanmış bir tarayıcıdır. Piyasada bulunan birçok veri tarayıcısından yalnızca biridir. Her arama motoru kendine özel markalı örümcek tarayıcı kullanmaktadır. SEO alanında, markalı olan botlar genel olarak “kullanıcı aracısı” olarak adlandırılmaktadır.

Piyasada bulunan en yaygın kullanıcı aracıları ise şöyledir;

 • Google- Googlebot
 • Bing- Bingbot
 • Yahoo- Slurp Bot
 • DuckDuckGo- DuckDuckBot

Googlebot’un Çalışma Mantığı Nedir?

GoogleBot’un, internet sayfalarını keşfetme algoritmasını nasıl oluşturduğundan önce optimize etmeye başlamanız gerekecektir.

Google İnternet Sayfalarını Nasıl Keşfediyor?

Dünyanın en çok kullanılan arama motorunun, sitenizi en hızlı bir şekilde taramasını sağlamak için öncelikle hostinge sahip olmanız ve site haritanızı göndermeniz gerekmektedir.

Site haritalarınız, Googlebot’larının internet sitenizi etkili olarak taramasını sağlamak için mükemmel bir yol olsa da PageRank olarak fazla etkinlik gösteremeyecektir.

Dahili bağlantı ise arama motoruna hangi sayfaların ilişkilendirilmesi gerektiğinin bildirilmesi için önerilen bir yöntemdir.

Google, web sayfanızı bir başka yöntem olarak Google İşletme Listelerinden, dizinlerden veya diğer web sitelerinde bulunan bağlantılarınızdan keşfedebilmektedir. Basit olarak anlatılmak istenen bu hususun detaylı halini dahili bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Googlebot İnternet Sayfalarını Nasıl Okumakta?

Google uzun yıllardır sürdürdüğü site oluşturma çabalarını artık kat etmiş durumdadır. Googlebot’un amacı, bir internet sayfasını kullanıcıların görebileceği şekilde düzenlemektir.

Google’ın internet sayfanızı nasıl gördüğünü önizleyebilmek için klasik bir yöntem kullanabilirsiniz.

(Google Search Console) Arama konsolu> (Crawl) Tarama> (Fetch as Google) Google tarafından Getir özelliklerini SEO’ya ilgisi olan herkes kullanabilmektedir. Ayrıca konsolun kendi bünyesinde bulunan (Fetch & Render) Getir & Oluştur kısmından Google’a göndermeden önce önizleme imkanınız da bulunmaktadır.

Neden Googlebot tipi Düşünmeliyiz?

Çünkü Google, bizlerden mükemmel bir site beklentisi içinde. Dolaylı olarak müşteri kitlesini memnun edebilmek için en doğal hakkını istiyor. Kullanıcılara yardımcı olan ve ihtiyaçlarını giderebilmenizi sağlayan bir siteye sahipseniz, organik büyüme hızınız Googlebot’un istediği gereksinimleri karşıladığınız için hızla artacaktır.

Webmaster için Özet

Webmasterlar için teknik SEO çalışmaları, Googlebot’a optimizasyon sağlayabilmeniz adına kullanışlı ancak bir o kadar da dikkat edilmesi gereken konudur. Bütün bu gereksinimlerin hepsi yoğun araştırma becerisi istemektedir. Ancak tavsiye olarak mevcut web sayfalarınızda değişiklik yapmadan önce yapmış olan kullanıcıların deneyimlerinden faydalanmanızı istemekteyiz. Çünkü Google’da zirve tek kişilik ve yapacağınız en kötü stratejik hata sizin yıllar süren emeğinizin çöpe gitmesine neden olabilmektedir.

Teknik SEO’ya gelince Googlebot’u optimize etmek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Bunların çoğu araştırma gerektirir ve sitenizde değişiklik yapmadan önce iş arkadaşlarınıza deneyimlerini sormanızı öneririm. Ayrıca Googlebot’un sizin sayfanızı istediğiniz noktada tanıması ve rakipleriniz arasında yükseklere sıralaması uzun soluklu bir işlem olacaktır. Bizce ona zaman tanımadan moral bozmanız acımasız bir yargıya varmaktır.

 

Bu çok iyi olmuş, Google 'ın geliştirilmesi bitmeyen yapay zekası , özellikle bizler gibi sürekli kısa yoldan hedefe ulaşmak isteyenlerin suistimallerine göz yummuyor. Bunun bilincinde olmak lazım. İnternet koca bir derya , bunun veri işlenmesi ne kadar zor gözükse de, Google hala dünyanın 1 numarası ise bununda çözümünü buluyor.

O yüzden , aklımızı kendimize saklayalım :) En iyisi hakkıyla işi yapmak.
  K
  • K
   Koray
  • 31 Ocak 2019
  Rekabet dünyasında fikir sahibi olmak isteyen kullanıcıları, bünyemizde barındırdığımızdan akıl vermek değilde en azından yol göstermek için birazda olsa paylaşımcı olmalıyız ;)
K