İnternetTeknolojiWebmaster

Google Webmaster Araçları Hangileridir?

Web sitelerimizin Google arama motoru gözünde nasıl değerlendirildiğini görmek, varsa mevcut hatalar hakkında iyileştirmeler yapmak için kullanabileceğimiz Google Webmaster araçları hangileridir? Bu araçlar, webmasterlara ne gibi yararlar sunar? Sorularına detaylı cevaplar bulabileceğiniz bu yazımızda, ayrıca bahsi geçen webmaster araçlarının özellikleri hakkında bilinmesi gerekenleri irdeledik.

Google Webmaster Araçları Hangileridir?

Adwords Anahtar Kelime Planlayıcı

Google için reklam planlanmasında, anahtar kelime aranma hacimlerini göstermekle birlikte, ne tür anahtar kelimeler kullanılması gerektiğine dair öneriler sunan Google araçları arasındadır. Bunların yanı sıra, farklı fonksiyonel özellikleri de bulunmaktadır.

Google Alerts

Anahtar kelimenizle alakalı, Google veri tabanına yeni girilmiş içerikleri takip etmenize yarayan bir araçtır. Rakipleriniz konusunda bilgi edinebilmek adına, ideal araçlar arasında yer almaktadır.

Google Adsense

Webmasterların sıklıkla haşir neşir oldukları, ya da olmayı çok istedikleri Google webmaster araçları arasında bulunan Adsense, trafik sayısı tatmin edici düzeyde olan web sitesi sahiplerine para kazanma imkanı sunan bir araçtır. Google reklam yayıncısı olmak için yapılacak başvurunun onaylanması halinde, buradan reklam kodlarını alarak web sitesinin ilgili yerlerine yapıştıran kişiler, Google reklam yayıncısı sıfatı kazanmaktadır. Belirli kurallar çerçevesinde reklam yayınlanmasına izin veren Google, reklamlara ziyaretçilerin tıklaması ve yapılan gösterimlere bağlı olarak ödeme yapmaktadır.

Google Adwords

Google tarafından sunulan bu hizmet, internet sitesi bulunan herkesin site ve ürünlerini sponsorlu bir şekilde tanıtabilecekleri, web sitelerine ziyaretçi çekebilecekleri Google webmaster araçları arasında yer almaktadır. Yukarıda bahsi geçen kelime planlayıcıyla, aynı platformdur.

Google Analytics

Yine webmasterların olmazsa olmazları arasında yer alan Google Analytics, web sitenizi ziyaret eden kitle hakkında çok kapsamlı bilgiler edinmenize olanak tanımaktadır.

Ziyaretçilerinizin nereden, nasıl, hangi özelliklere sahip cihazları kullanarak geldiklerine kadar, birçok detayı görebilir, web sitenizde o anda kaç kişinin olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Oldukça fonksiyonel bir ziyaretçi analiz aracıdır.

Google Search Console

Webmasterlar tarafından en fazla tercih edilen Google araçları arasında bulunan Search Consele üzerinden domain sahipliğinizi doğrulayarak, web siteniz için çeşitli analizlerden yararlanabilirsiniz.
WEB sitelerinin arama motorları üzerinden en güzel sonucu göstermesi için araçlardan faydalanılması şarttır. Bu konuda önemli adım atan Google, kendi araçlarını ücretli ve ücretsiz olarak sunmaktadır.