İnternetTeknolojiWebmaster

Google Webmaster Araçları Güvenilir mi?

Dünyanın en gelişmiş arama motoru olan Google, sürekli olarak kendisini geliştirmeye de devam etmektedir. Dünyanın en iyi mühendislerinin dudak uçuklatan maaşlarla çalıştığı bir şirket olan Google, sunmuş olduğu hizmetleri öncelikle aylarca test etmektedir. Sonrasında BETA sürümü olarak kullanıcıların beğenisine sunmakta ve son olarak da, son sürümünü yayına almaktadır.

Google webmaster araçları, vermiş olduğu analiz verileriyle en isabetli sonuçları çıkarmaktadır. Alternatif birçok yönteme göre, çok daha üst düzey güvenilir sonuçlar vermektedir.

Google Webmaster Tools Özellikleri Nelerdir?

Google webmaster araçları hangileridir? Başlıklı yazımızda, Google Webmaster Tools ayrı bir yer tutmaktadır. Bu nedenle, Google Webmaster Tools özellikleri hakkındaki vereceğimiz bilgileri en sona bıraktık.

Yazar İstatistiklerini Görüntüleme

Fazla bilinen bir özellik olmasa da, yazar istatistiklerinizi, Webmaster Tools ile görüntülemeniz mümkündür. Bu özellik beta aşamasında olduğu için, fazla bilinmemektedir. Oturum açma aşamasında bulunan Labs seçeneğinden, yazar istatistiklerine ulaşmak mümkündür.

Sitenizin Taranma Hızını Değiştirebilirsiniz

Web yönetici araçları içerisinden, Google botlarının web sitenizi hangi sıklıkta tarayacağını belirtebilirsiniz. Site ayarları kısmından yapacağınız ayarlama ile, sitenizin yavaş ya da hızlı taranması talebinde bulunmanız mümkündür.

Yapılandırılmış Veri İşaretleyicisi

Sitenizin yapılandırılmış veriye sahip olması, arama motoru sonuçlarında olumlu etki etmektedir. Arama görünümü menüsüne tıkladıktan sonra, veri işaretleyicisi seçeneğine tıklayıp, son olarak da Start seçeneğine tıklayın. Bu işlem birkaç dakika zaman alabilmektedir.

HTML Gelişimleri Tanımlanması

Siteniz için, hangi SEO özelliklerine ağırlık vermeniz gerektiği konusunda fikir edinmenizi sağlar.

Arama Görünümü kısmından, HTML Gelişimleri seçeneğini tıklayarak, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunların dışında, Google Webmaster Tools özellikleri arasında, şunlarda yer almaktadır;

  • Arama sonuçlarında çıkan ve sitenizin ana bağlantısı altında sıralanan bağlantıların, Site Bağlantıları kısmından sıralama önceliğini değiştirebilirsiniz.
  • SEO çalışmalarının vazgeçilmez parçaları arasında bulunan dahili linklerin, siteniz içerisindeki durumunu görmenizi sağlar. Arama trafiği seçeneğinden, Dahili Linkler bağlantısına tıklayarak görebilirsiniz.
  • Arama motorlarında, sitenizin dizinleme durumu hakkında bilgi edinmenizi sağlaması da, Google Webmaster Tools’un özellikleri arasında yer almaktadır.

Google Gibi Getir

Hiç şüphesiz ki Google Webmaster Tools özellikleri arasında en bilinenlerden birisi, ‘Google Gibi Getir’ özelliğidir. Bu özellik sayesinde, web sitenizin tüm sayfalarının hemen Google arama sonuçlarında yer almasını, yani index almasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.