Webmaster

Google Robots.txt Test Aracını Yeni Arama Konsoluna Taşıyacak

John Mueller isimli Google çalışanı webmaster sektöründe oldukça önemli bir isim olarak görev yapmakta. Yaptığı paylaşımlar vasıtasıyla robots.txt test aracının Google Arama Konsolu ‘nun geliştirilmiş sürümüne taşınacağına değindi.

Buna dair açıklama 5 Şubat 2019 tarihinde Google Webmaster Merkezi Hangout’u aracılığıyla duyuruldu. Her şey bir site yöneticisinin, robots.txt test aracına yeni Google Arama Konsolu’ nda ne zaman erişebileceğini sormasıyla başladı. Mueller, her ne kadar belirli bir tarih vermese de özelliğin kaldırılacağı yönünde duyuruların olmaması taşınma ihtimalini kuvvetlendirdi. Bütün bunları aşağıdaki video kaynağından görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca sorulan ilginç konular hakkında da fikir sahibi olabileceksiniz.

Mueller’in geçmişte yaptığı Google Arama Konsolu hakkındaki açıklamalarında herhangi bir değiştirme planının olmadığı belirtmişti. Ancak tüm bu duruma rağmen mevcut arama konsolunda bazı özelliklerin kaldırılması durumu iyice karışık bir noktaya getirdi. Kaldırılan bu özellikler yeni Arama Konsolunda yeniden kullanıma çıkacağa benziyor.

Webmasterlar Ne Düşünüyor?

Kimi kullanıcılar Google’ın eski Arama Konsolu ’nu tamamen kaldıracağı yönünde tahminlerde bulunmuştu. Ancak şimdi Mueller’den gelen açıklama bu iddiaların doğru olmadığını kanıtlar nitelikteydi.


Webmaster Özet

Webmasterforum olarak kesin bilgiyi ne yazık ki henüz açıklayamıyoruz. İnsanların yeni bir özelliğe geçme şansı yakalamaları için işleri bir bakıma tersine çevirmeye çabalıyoruz. Sürmekte olan gelişmeler ve özellikler hakkında yeni planlar uygulandığını tespit ettiğimizde sizlerle de paylaşacağız. Bizlere göre mevcut olması mantıklı ve ihtiyaç duyulan bir araç. Bir hizmetin kapatıldığının duyurulmaması, genellikle yeni versiyonunun kullanıma sunulmasıyla süregelmiştir. Unutmayın ki tarih tekerrürden ibarettir ve yeniden benzer özelliklere ulaşabilmemiz çok yakındır.”