Yazdıklarınızı Kaybetmeyi Engelleyen Chrome Eklentisi: TYPİO

tufan659

Kullanıcı
Yalnızca bir kaç dakikalığına o hüzün kaplı dakikaları kendinize hatırlatmanızı ve kaybınızı kalbinizin en derininde hissetmenizi istiyorum sizden. Girişini bir anne şefkatiyle yaptığınız input’lar, zar zor pek çok zorlukla doldurduğunuz formlar, binbir ilhamla yazıp oluşturduğunuz durum güncellemeleri ve daha pek çoğu… Onları bazen farkında olmadığınız için yanlışlıkla, bazen ise tarayıcınızından kaynaklı sorunlar neticesinde istemsiz triplerinden ötürü kaybetmek zorunda kalabilirsiniz. Derdinize deva olacak bir uygulama ile karşı karşıyasınız; çılgın bir Chrome eklentisi olan Typio, bu hüzün dolu günleri geçmişte bırakmanıza imkan sağlamak istiyor.

Typio Form Recover, Chrome’da girişini yaptığınız her bir web formu boşluklarını zihninde tutan, küçük fakat etkili bir web yardımcısı. Typio’yu internet tarayıcınızda oluşturduktan sonra, formların yanında görecek olduğunuz mavi buton tam manasıyla, bir daha asla hüzün dolu sahneleri yaşamayacağınızın en büyük ispatı.

Eklentinin çalışma mantığı oldukça kolay. Typio oluşturduğunuz web formlarının, Twitter ya da Facebook durum güncellemesi gibi boşlukların sizin için çetelesini tutuyor. Bir an kendi dikkatsizliğiniz ve hatanızdan kaynaklanan bir aksilik veya tarayıcınız gerilip çöktüğünde, Typio tüm kaybettiklerinizi geri eski haline tıpkısının aynısı olarak yerine koyuyor.

typio.png


Peki Typio Başka Neler Yapar?

Bu yönde bir eklenti mevzu bahis olduğunda aklımıza ister istemez gizlilik geliyor. Sizler de haklısınız aklınıza bir şüphe düşmemesi ve kıllanmamak elde değil! Allah'tan Typio bütün bu veri girdilerini yalnızca yerel olarak (yani bireysel bilgisayarınızda) saklıyor. Hatta size şöyle bir imkan da tanıyor; eklentinin açık kaynak kodlarına göz atıp takip etmekte de özgürsünüz.

Bunların dışında Typio bizi korkutmadan, iyi niyetli koruyucu bir melek edasıyla bize yaklaşıyor. Varsayılan olarak kredi kartı ve şifre bilgileriniz gibi kişisel verilerinizi aklında tutmuyor. Ama eğer isterseniz böyle kişisel verilerinizi de aklında tutmasını sağlayabilirsiniz. Bu eklentinin ayarları arasında çok kullanışlı ve pratik bir kara liste bölümü de bulunmaktadır. Verilerinizde kurtarma yapılmasını isteyip istemediğiniz durumlarda, bunu önceden Typio’ya belirterek bireysel verilerinizi yalnızca kendinize ayırabiliyorsunuz.

Typio devamlı internet kullanıcılarının işini rahatlatmak amacıyla geliştirildiğinden dolayı çeşitli kolay aç kapa seçeneklerine ve klavye kısa yollarına sahip. Sayfa olur olmadık bir yerde sizi rahatsız edeceğini düşünüyorsanız, ufak bir tıklamayla kapalı konuma getirebilirsiniz.

Şayet Typio’ya içimin ısınmasının önemli değerlerinden biri de kurtarma işini olay değil de, olgu olarak ciddiye alması. Örneğin girdilerinizin kaç gün boyunca kurtarılacağı gibi ince ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte bir hafta sonra sisteme tekrar geldiğinizde, aynı formu bir kez doldurma mecburiyetine girmek zorunda kalmayacaksınız.

Verileriniz, formlarınız ve üzerinde uğraştığınız projelerinizin kaybı sonucu yaşadığınız hüzün ve sinir dolu anları çokça yaşıyorsanız ve bu durumdan da şikayetçiyseniz Typio’yu sizlerin de sevip benimseyeceğinize inancım tam.
 
Üst