Sezen Aksu Kimdir ? Şarkıları Nelerdir ?

tufan659

Kullanıcı
Bugün sizlere pop şarkıcısı, besteci, söz yazarı, yapımcı, oyuncu olarak sanatın hemen her dalında yer almıştır Fatma Sezen Yıldırım. Annesi Selanik göçmeni Şehriban Hanım , babası Rizeli Sami Yıldırım olan Sezen Aksu, 3 yaşlarına geldiğinde ailesi ile birlikte İzmir’e taşınır. Eğitim-öğretim hayatına İzmir’e başlar, lise eğitimini İzmir Kız Lisesi’nde bitirdikten sonra üniversite için Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi de eğitimine başlar. Fakat üniversite eğitimini yarıda bırakır.

Küçükken dansöz olmak isteyen Sezen Aksu, daha sonrasında bu gelişen olayları “Allah babama acıdı da şarkıcı oldum” diyerek değiştirmiştir. 1970 senesinde Ajda Pekkan’ın jüride bulunduğu Altın Ses Yarışmasına girmiş ve altıncı olmuştur. Yarışmanın birincisi Nilüfer seçilmiştir. 1973 senesinde tekrar üniversiteye başlamış olan Sezen Aksu, 1 yıl sonra 3 şarkıdan oluşan küçük bir albümünü plak şirketine gönderir. Aynı sene içerisinde Ali Engin Aksu ile evlenip İstanbul’a yerleşir. Yani 1974 senesinin Sezen için bir dönüm noktası olduğunu söylersek abartmış sayılmayız.

sezen.jpg


Müzik endüstrisindeki ilk eseri, 1975 yılında Sezen Selen olarak değiştirdiği adıyla 45lik plak Haydi Şansım'ı seslendirmiştir. Bu plağın satışı beklentisinin altında olmuştur. Daha sonraki eserlerinde ise adını değiştirip asıl olan adı Fatma Sezen Yıldırım'ı değil Sezen Aksu adını kullanmıştır. Sezen Aksu, beklediği yükselişi üçüncü 45lik plağıyla sağlamıştır. Olmaz Olsun/Vurdumduymaz adındaki bu plağı çok uzun süre en çok satan plak olarak listelerde olmuştur.

Bundan sonra Sezen Aksu şöhretin kapısı açmıştı, 1976 yılında ise Bebek Belediye Gazinosu’nda yer almaya başladı. Sonrasında da yeni yeni plaklar çıkarmaya devam etti. Çıkardığı şarkıların yanında 1979 yılında sinema endüstrisine de giriş yaptı. Hayatındaki ilk sinema filmi Bulut Aras ile birlikte başrolünü paylaştığı Minik Serçe filmidir. Bu film, Sezen Aksu’nun sonrasında müzik piyasasındaki ünvanı haline gelmiştir.

Ünlü şarkıcı hakkında daha detaylı bilgi almak için kendi adına açılmış olan web sayfasını ziyaret edebilir,şarkıları,albümleri ve filmlerini inceleyebilirsiniz.

sezen2.jpg


Şarkıları Ve Albümleri Nelerdir ?

1976-1979 Sezen - Allahaısmarladık + 45'likler
1978 Sezen - Serçe (Albüm)
1980 Sezen - Sevgilerimle (Albüm)
1981 Sezen - Ağlamak Güzeldir (Albüm)
1982 Sezen - Firuze (Albüm)
1984 Sezen - Sen Ağlama (Albüm)

1986 Sezen - Git (Albüm)
1988 Sezen - Sezen Aksu '88 (Albüm)
2018 Sezen - Demo (Albüm)
2017 Sezen - Biraz Pop Biraz Sezen/ Full Albüm
2011 Sezen - Öptüm Remix (Albüm)
2011 Sezen - Öptüm (Albüm)
2009 Sezen - Yürüyorum Düş Bahçelerinde (Albüm)
2008 Sezen - Deniz Yıldızı (Albüm)
2005 Sezen - Kardelen (Albüm)

Bilinen başlıca albümleridir ve daha fazlası web sitesinde mevcuttur
 
Üst Alt