Parrot Security OS nedir ?

Chernobyl

Yönetici
Admin
WF
Merhaba WebmasterForum takipçileri, bu gün ki makalemiz Parrot Security OS.

Gnu/Linux dağıtımlarından biri olan Parrot Security OS nedir ? Kali Linux gibi genel ağırlık olarak hack ve güvenlik toolarını bulunduran GNU/LİNUX dağıtımı bir sistemdir.

1263


Geliştiriciler Lorenzo Faletra, Lisetta Ferreo ve Francesco Bonanno. 10 Nisan 2013'de piyasaya sürülmüştür. Tamamen güvenlik üzerine geliştirilmiş Debian tabanlı GNU/LİNUX dağıtımıdır.

Parrot'u diğerlerinden ayıran en güzel yönlerinden bir tanesi minimum 256 MB RAM'de dahi çalışıyor olması ki bunu test olarak kurdum ben 512 MB üzerinde kullanıyorum ve çok da güzel çalışıyor. Ayrıca Parrot, 32 ve 64 bit yapısına da uygun geliştirilmiş durumda.

1264


Parrot , gelişim aşamasında 3 hedef belirtmiş. Yukarıdaki fotoğraf üzerinden bunları aşağıda madde olarak açıklayalım.
  • Hedef Security : Güvenlik ile ilgili bir alanda iseniz ve size bir ordu lazım ise tam size göre bir seçim olabilir.
  • Privacy : Eğer İnternet'de gezinirken güvenli ve korumalı bir ortam arıyorsanız bu sizin seçiminiz olabilir.
  • Development : Eğer geliştirme konusunda bir tutkunuz varsa sizin açılmasını istediğiniz her kapıyı açacak anahtarı ve ortamı size sağlar.
Parrot Kurulum
Parrot, bize kurulum aşamasında 3 seçim sunar bunlar yukarıda fotoğrafta sıralı olarak geçiyor, şimdi onların içeriklerine değinelim.

  • Security: Pentest,gizlilik,yazılım geliştirme,tersine mühendislik ve dahası için elverişli ortamdır.
  • Home: Normal bilgisayar kullanıcıları için hazırlanmıştır . Hiç bir bilgi bilmeyen birey dahi rahatlıkla kullanabilir.
  • Other: İoT cihazlar için geliştirilmiştir.

Parrot ile ilgili yazımızı burada noktaladık arkadaşlar. Yazıyı sade tuttum ben anlaşılır olması adına, yakın zaman da devamı gelecek o kısım da ise sanal makine üzerinde kurulumunu göstereceğim büyük ihtimalle onu videolu olarak yapacağız daha anlaşılır olacak. Şimdilik kalın sağlıcakla diğer makalemizde görüşmek üzere.

@MU
 
Üst Alt