Misvak Kullanımı Neden Önemlidir ? (1 Kişi İçerde)

tufan659

Kullanıcı
#1
Ağız ve diş sağlığı dikkat edilmesi gereken, hassaslık ve titizlik isteyen konulardan biridir. Kokan bir ağız ve ağrıyan dişler toplumun en çok dert yandığı ortak konulardan biridir. Bu dertlerin çözümü olarak gördüğümüz, içinde kimyasal maddelerin var olduğunu bildiğimiz halde, diş macunu ve gargara türevi maddelere yöneliriz. Oysa uzun yıllardır var olan, ağız ve diş sağlığını doğal yollarla sağlayan, misvak adı verdiğimiz doğal bir mucizeye sahip bitki sapları mevcuttur.

Doğal olup doğadan sağlanmasına rağmen misvak kullanımı pek yaygın olmamakla beraber kullanmaya alışık olduğumuz bir şey değildir. Özellikle hac ziyaretleri sonrası oradan temin edilip insanlara hediye edilen, ama hediye edilen kişi tarafından bir kenara itilen, dışlanan ve genel olarak insanların gözünde bir odun parçası olarak görülen bir maddedir.

Misvak ağacı lif yönünden oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Misvak ağacı küçük bir ağaçtır ve dallarının ucundaki kısım ağız ve diş temizliğinde kullanılmaktadır. Misvağın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri saptanmıştır.

misvak.jpg


Misvak Ne İşe Yarar

Misvak, doğal yollardan sağlanarak, iyi ve etkili diş temizleme araçlarından biridir. Misvak içinde bulundurduğu zengin lifler sayesinde insan vücudundaki parazitleri, mikropları, bakterileri etkisiz hale getirmektedir ve çoğalıp üremelerine engel olmaktadır. Misvak dişlerin daha temiz olmasını sağlar ayrıca diş etlerini de kuvvetlendirmektedir.

Diş çürümelerinin önüne geçer ve dişlerin eskiye göre daha beyaz olmasını sağlar. Misvağın ağız kokusunu hafifletmekte ve de gidermekte başarılı olduğu saptanmıştır. Diş ağrıları üzerinde de ağrıları hafiflettiği fark edilmiştir. Boğaz sekresyonlarının giderilmesi ve vücuttan kolaylıkla atılmasını sağlar. Sindirim sonrası vücutta ortaya çıkan gazı özellikle mide gazını gidermeye yardımcı olur. Bu ve bunun gibi faydalarının var olması nedeniyle peygamber efendimiz tarafından da misvak kullanımı önerilmiştir. Dini çerçeveden baktığımızda da peygamberimiz Hz. Muhammed (sav ) tarafından da kullanılıp tercih edilmesi bakımından insanlar tarafından sünnet olarak kabul edilmiştir.

Misvak ağacından diş fırçası olarak kullanılmak için misvak nasıl temin edilir sorusuna gelecek olursak şöyle ki bu ağacın dalından 10-15 cm kadar bir parça kesilir, ucu yontulduktan sonra kesilen parça üzerindeki kabuklar temizlenir, daha sonra ise tuzlu su içinde bekletilir. Kabuklarından ayrılan temizlenen bölgedeki lifler bu bekletilme sonrası açığa çıkar ve dış fırçası görünümü yaratır. Dalların sert ve kuru olması halinde ise bir bıçak yardımıyla bu görünüm sağlanabilir.

Artık misvak kullanıma hazır hale gelmiştir ve diş fırçası olarak kullanılabilecektir. İlk başlarda, hassas diş etlerine sahip kişilerde hafif kanamalara yol açabilir. Lakin kullanmaya devam ettikçe diş etleri buna alışacak ve de zamanla daha da güçlenecektir ve böylelikle kanamalar artık olmayacaktır. Günümüzde misvağın önemli faydaları görülmüş ve de buna karşılık misvak özlü diş macunları ve buna benzer ürünler piyasaya sürülmüştür.
 
Üst Alt