Google Artık Görsellerden Gelen Trafiği Kontrol Ediyor!

tufan659

Kullanıcı
Geçtiğimiz birkaç ay içinde Google, Webmaster’ların Google Görseller üzerinden gelen trafiği ayrıca görebilmesine imkan sağlayarak sizlere bir jest yapmayı planlıyor. Google, farklı ve yeni bir Referer URL (Referans URL) oluşturacak , bu imkan dahilinde görsel arama trafiğinin Webmaster’lar için ne denli önem arz ettiğini gözler önüne sermiş olacak.

Google’ın payını büyük ölçüde web aramaları üstleniyor fakat Google Görseller’in de payı küçümsenmeyecek kadar fazla
. Her gün gelişen ve değişen fikirler, araştırmalar ve görsel anlatımlara el vermek için Google’a yolu düşen milyonlardan oluşan kullanıcılar, Google Görseller sayesinde çoğu kez düz yazılar ve sıkıcı metinlerden daha fazlasını keşfederek hayatlarına büyük ölçüde görsellik katıyorlar. Görsellik içeren paylaşımların, bilgilerin çoğunun araştırmalar dahilinde ulaşılan, elde edilen veriler dahilinde insan beyninde daha çok yer ettiğini belirtmektedir. Geçtiğimiz aylarda Google’nin duyurduğu bu yenilik dahilinde, kullanıcılar görsel trafiği daha nitelikli analiz etme imkanına sahip oldu.

google görsellerden.jpg

Google Analytics gibi servislerde yeni referans kaynağı otomatik olarak kendiliğinden belirlenecekken, bazı özel web yazılımı kullanan bireylerin yeni referans kaynağını sistemlerinde kendilerinin tanımlamaları gerekebilir. Google’ın Referans URL değişikliği Search Console üzerindeki verilerde herhangi bir farklılığa yol açmayacak. Sadece site sahipleri hangi arama kelimelerinden; ne şekilde nasıl bir trafik oluşturduklarını daha iyi inceleme fırsatı yakalayacaklar.

URL Kaynağı Yerel Değişikliklere Sahip Olacak

Google’ın Görseller için uygun görüp kullanacağı referans URL’si bir Country Code Top Level Domain (ccTLD) olacak. Bazı içeriklerde Google’ın bahsettiğine göre; pratikte Google Görseller, Google aramalarının dünya çapındaki en büyük varisi. Bunun yanında geçtiğimiz yıl yapılan bir değişiklikle, arama yapan bireyler varsayılan aracılığıyla www. google. com adresine yönlendirilmeye başlanmıştı. Buna rağmen özellikle yerel alan adlarını kullanarak arama yapan kullanıcıların referans kaynağı kendi ülkelerinin TLD’sinde (images.google.com.tr gibi) görünecek.

Yeni değişiklik sayesinde Google Görseller üzerinden alınan trafiği kapsamlıca inceleme fırsatımızın olacağı aşikar.

Peki siz eni referans URL değişikliği hakkında ne tür düşüncelere sahipsiniz?
 
Üst