Ehl-i Beyt Hakkındaki Ayet ve Hadisler (1 Kişi İçerde)

Toltek

Yönetici
Admin
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
131
Beğeniler
83
Puanları
115
Konum
İstanbul
#1
Kur'an-ı Kerim ve hadis-i şeriflerde yerini bulan Ehl-i Beyt konusu çok önemli olmasına rağmen ne yazık ki, bugün bir çok Müslüman tarafından yeterince bilinmemektedir.

Ehl-i Beyt'in kelime anlamı, "ev halkı" demektir. Terim anlamı ise; "Peygamber Efendimiz'in ev halkı"dır.

Âlemlere Rahmet Hz. Muhammed(sav) Efendimizin "Ben ilmin şehriyim Ali ise kapısıdır. İlmi isteyen kimse kapıdan girmelidir" (Tirmizi

Ehl-i Beyt dört lafızla tavsif edilirler: Al, Ehl-i Beyt , Zü'l-Kurba ve el-İ'treh.

Bu lafızların sözcük manası şöyledir:

Al: Al kelimesinin aslı ehl'dir. (H) harfi hemze harfine dönüştüğü için "al" olmuştur. Bu tabir salavat-ı şerifede geçmektedir: "Allahumme salli ala Muhammed'in ve ala al'i Muhammed". Lügat manası: Aile, Akraba, Tabi demektir.

Ehl-i Beyt : Ev halkı. Ahzab suresi 33. ayette geçmektedir.

Zü'l-Kurba: Akraba olanlar. Enfal suresi 41. ayette geçmektedir.

el- İ'treh: Zürriyet. Bu tabir Efendimizin hadis-i şeriflerinde geçmektedir.


"Evlerinizde oturun, eski cahiliye adetinde olduğu gibi açılıp saçılmayın. Namazı kılın, zekatı verin, Allah'a ve Rasûlüne itaat edin. Ey Ehl-i Beyt! Allah sizden, (Rics'i) sadece günahı gidermek ve sizi tertemiz yapmak istiyor". (Ahzab suresi: 33)

3) Şura Suresi: "İşte, Allah'ın iman eden ve salih ameller işleyen kullarına müjdelediği sevab budur. (Ey Resulüm, tebliğde bulunmakta olduğun kimselere) de ki: Ben (bu tebliğime karşılık) sizden akrabalık sevgisinden başka bir ücret istemiyorum. Kim bir iyilik işlerse, onun sevabını fazlasıyla veririz. Muhakkak ki Allah Ğafur'dur,(çok bağışlayan) şekurdur, (şükrün karşılığını verendir)."
 

Alakalı Diğer yazılar

Üst Alt