İnternetTeknolojiWebmaster

Domain İsmi Neye Göre Belirlenir?

Web siteleri adresleri olarak da tanımlayacağımız domainler, Türkçe tabirle alan adı şeklinde anılmaktadır. Domain adı belirlenirken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bir takım önlemli hususlar olup, iyi bir seçim yapılması halinde web sitesinin arama motoru sonuçlarına olumlu katkıları bulunmaktadır. Peki domain ismi neye göre belirlenir? Domain adı belirlenirken nerelere dikkat edilmelidir? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlasını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Domain Adı Belirlerken Nelere Dikkat Edilir?

Domain adı belirlenirken nelere dikkat edilir? Sorusuna vereceğimiz cevaplar, sitenizin domain etkenli olarak daha fazla üst sıralarda olmasına önemli katkılar sunacaktır.

Domain adı belirlerken dikkat edilmesi gerekenler, şunlardır;

Domainin, sitenizin ana konusu ile alakalı olması, oldukça önemlidir. Arama motorlarında daha üst sıralarda yer almak için, domain isminde en önemli anahtar kelimenizin geçmesi büyük fayda sağlamaktadır. Örneğin ayakkabı ile ilgili bir web sitesi kurmayı planlıyorsanız, kaliteliayakkabi gibi bir seçenek, ideal olabilir.

Domain uzunluğu da, domain seçerken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli yer tutmaktadır. Kısa ve anahtar kelime barındıran isimler hem Google için, hem de insanların aklında kalabilmesi için önemlidir.

.com uzantılarının, diğer domain uzantılarına göre çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Global bir uzantı olan .com uzantısı, dünya genelinde en fazla tercih edilen uzantıdır. Sonrasında ise .net, .co ve .org gibi uzantılarda tercih sebebidir. Türkiye için söyleyecek olursak, .com.tr uzantısını da değerlendirmek mümkündür.

Alan adı seçimi yaparken dikkat edeceğiniz bir diğer husus, Türkçe karakter içermemesidir. Ü,ş,ç,ğ,i gibi Türkçe karakterler içeren domainler, maalesef internet sektöründe fazla rağbet edilmeyen ve arama motorları tarafından kalıplaşmış domain karakterlerine göre daha az değer gören domainlerdir.

Domain isminin mümkün olduğu kadar harflerden oluşması ve rakamlara ikincil öncelik verilmesi gerekir. Yani tire (-), alt tire (_) gibi karakterlerden kaçınmak en doğrusudur. Zorunlu olmadığı sürece domain bu tip karakterler içermemeli, ve yine zorunluluk bulunmadıkça sadece harflerden oluşmalıdır. Zaruret duymanız durumunda bu karakter ve rakamları içeren domain kullanabilir olsanız da, kullanılmayan domainlere göre bunların etkisi daha azdır.

Domain İsmi Alınan Firmalar Hangileridir?

Domain ismi alınan firmalar arasında en bilinen yerli ve yabancı firmalardan bazıları şunlardır;

  • İsimtescil
  • GoDaddy
  • Turhost
  • İHS
  • Natro

 

Gibi firmalar domain satan firmalar olup, bunların dışında farklı firmalarda bulunmaktadır.