GüncelHaberler

Disney CEO’su Bob Iger, Apple yönetiminden istifa etti

Disney CEO’su Bob Iger, iki şirketin de bağımsız yayınlarına başlamadan birkaç ay önce Apple’ın yönetiminden istifa etti. Apple’dan Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna gönderilen bir rapora göre, Disney CEO’su Bob Iger 10 Eylül’de görevinden istifa etti. Raporun gönderildiği gün Apple resmi olarak Disney ile rakip olmalarına sebebiyet veren Apple TV Plus’ın lansman tarihini ve abonelik ücretlerini açıkladı.

Bob Iger 2011 yılında Apple yönetimine katıldı ama zaten Disney ve Apple’ın ilişkisi bu olaydan önce mevcuttu. Disney, eski Apple CEO’su Steve Jobs’ın 2006’da hissedar olduğu Pixar’ı satın almıştı. Disney, Pixar’ı 7,4 milyar dolara satın aldı. Iger bu satın alma sürecinde ilişkilerde aracı oldu.

Yaşanan olaylar Disney+ ve Apple TV Plus bölünmesini anlamlandırıyor.

Disney+ ve Apple TV Plus 11 gün aralıklarla kullanıcıların hizmetine sunulacak. Disney+ 12 Kasım’da başlayacak ve ayda 6.99 dolara satın alınabilecek ek olarak Hulu ve ESPN+ spor yayın hizmeti ile 12.99 dolara satın alınabilecek. Apple TV Plus, 1 Kasım’da 4,99 Dolar’a çıkacak. Ve son olarak Disney ile Apple yayın hizmetlerini tamamen ayırmış olacak.