GüncelGüvenlikHaberler

Deepfake Geleceğin En Büyük Tehdidi

İnternet dünyasında, son zaman trendleri arasına giren Deepfake mağdur sayılarını arttırmasına orantılı olarak popülerliğini sürdürüyor. Üstelik günümüz teknolojisiyle birlikte, görüntü analiz uzmanlarını bile çaresiz bırakabiliyorlar. Yakın gelecekte, her türlü ses ve video kaydına şüpheyle yaklaşılması söz konusu. Çünkü ünlü birçok isim için karalama kampanyaları yapılarak, maddi ve manevi zarar görmeleri sağlanabiliyor.

Önceki jenerasyon için video ve ses kayıtlarına güven tam konumundaydı. Bu şekilde servis edilen haberler büyük bir önem arz edip, günlerce gündemden düşmüyordu. Fakat Deepfake teknolojisiyle birlikte, artık gördüğümüz ve duyduğumuz her şeye doğru olsalar bile şüpheyle yaklaşmamız gerekecek. Bir yandan da montajdır söylemlerinin artmasıyla, sağlam deliller dahi karartılabilecek, algı operasyonlarının kapanmasına imkân yaratılacak.

Deepfake teknolojisi, kurbanların yüz hatlarını veya seslerini, AI aracılığıyla kopyalayıp değiştirebiliyor. Sahtekarlık olarak da bilinen bu yöntemle, bazı durumlarda söyleyeceğini tahmin bile edemeyeceğiniz sözler, siz söylediniz imajı yaratılarak zan altında bırakabiliyor. Salgın gibi üreyen bu tehdit, evlerimize hatta ceplerimize kadar ulaşabiliyor. Teknolojiyle haşır neşir olan insanlar ön yargılı yaklaşırken, insanlığın büyük bir bölümü kolay bir şekilde aldatılabiliyor.

Geçmişte ABD başkanı Barack Obama’ya yapılan ve sinema dünyasındaysa Nicholas Cage versiyonunu barındıran Deepfake teknolojisi, AI aracılığıyla kayda alınan sahnelerin düzenlenmesine fırsat tanıyor. Obama zamanında yapılan bir nevi karalama kampanyası, başlarda yoğun tepkiler almasına yol açmıştır. Üstelik uzmanlar tarafından yalanlandığı halde bazı kullanıcılar inanmak istememiştirler. Çünkü insanlar ilk anımsamalarına inanma olasılığını daha yüksek olarak kabul ediyorlar.

Sanal alemde, volta atan Deepfake videoları yakın geleceğin tatbikatı olarak öngörülüyor. Üstelik, kullanımı için üst düzey bir bilgisayar bilgisine ya da pahalı materyallere sahip olunması gerekmiyor. Artık insanları, gözünüzle görseniz bile yanılabileceğiniz günlere geliyoruz.

Deepfake Hızlı Yayılıyor

Üretiminin çok kolay olması, Deepfake salgınının viral konulara göre daha hızlı yayıldığını ortaya çıkarıyor. Sanal dünyada birbirinden popüler isimler, bazen hiç alakalarının olmadığı konularda atılan çamurlara maruz kalıyorlar.

İlk olarak gündeme Reddit platformunda Deepfakes başlığında giren bu teknoloji, kısa zamanda büyük bir gelişim göstermeyi başardı. Görüntülerin yeniden işlenip, deformasyon görmesine izin vermesi ve ortaya çıkan sonucun yapay zekâ sayesinde gerçeğinden ayırt edilmesinin zorlaşması, büyük bir tehlikenin çanlarını çaldırıyor. Kötü bilgisayara sahip olan kullanıcılar bile gerekli plugin ve programları edindiklerinde, bir saat içinde kamuoyunu kaosa sürükleyecek videolara imza atabiliyorlar.

Deepfake Nasıl Yapılıyor?

Yapay zekâ için en önemli kural, görevinin algılanmasıdır. Derin öğrenme ya da makine öğrenmesi ne derseniz deyin hepsinin çalışma mantığı birbirlerine benzer. Bu yöntemlerde istemciye bir kural belirtiliyor ve yapay zekâ kural dışına çıkmadan bütün varyasyonları deneyerek sonuçlandırıyor. Bu işlem Deepfake de en iyi ve kısa sonuca ulaşana kadar devam ediyor. Bu durum her varyasyonun gelişmesinden istediğiniz işlemi uygulamanıza da olanak sağlıyor.

Akılda kalıcı bir örnekle anlatmak gerekirse: GTA V oyununda Deepfake işlemini masaya yatıralım. Oyunu bitirmek üzere programlanacak bir yapay zekâ için belirli kurallar belirlenecek. Mesela herhangi ekstra bir can alınmayacak. Bu şekilde tüm görevlerin yapılması ve oyunun nihayetinde finaline kadar ilerlemesi istenilecek. Yapay zekâ bu kural ışığında dakikalarca hatta günlerce çeşitli varyasyonları deneyecek. En kısa ve pratik yolu bulana kadar bu deneme yanılma dizisi devam edecek. En sonunda bütün yolları denediğinden, oyunun en kısa şekilde nasıl bitirileceğini algılayıp o doğrultuda kanaat kılacak. Sonraki komutlarda bu mantığı algoritmasına yerleştirecek.

Deepfake işlemi için bazı olmazsa olmazlar yer alıyor. Sistemin işleyişini baştan sona düzenleyecekler için bir kural dizisi yaratılması gerekiyor. Ardından gerisini yapay zekaya bırakarak, kötü niyetli kişilerin arkalarına yaslanmaları yeterli oluyor. Uygulamak istedikleri derin öğrenme katmanına göre işlemler ve genişlik doğru orantılı bir hızla sona eriyor.

Hedef Kişiyi Alacak HD Video

Olmazsa olmazlardan birisi bu. Kurbanın her açıdan çekilmiş görüntülerine ihtiyaç duyulmakta çünkü en eksik açı bile tüm varyasyonun eksik kalmasına yol açacaktır. Bu da deepfake işlemini geçersiz ya da işlevsiz kılacaktır. Normal insanların bu detayda ve çözünürlükte videolarının sınırlı olması daha çok siyasetçilerin ve televizyon yıldızlarının kurban olmalarına yol açmaktadır. Bu gerçekle er ya da geç yüzleşmek gerekecektir. Yakın gelecek tamamen yalanlar ve viral içeriklerden ibaret olabilecektir.

oha ya çok korktum
Korkunç! Ama beni bulana kadar ohooo...
ürkütücü :/
D