Teknoloji

Bitcoin Yükseliyor

Bitcoin Yükseliyor

2018 yılı tüm kripto para birimleri açısından oldukça karamsar ve kötü geçti. Tüm yıl boyunca inişli çıkışlı da olsa genel tabloya bakıldığında her kripto para birimi için ciddi seviyelerde değer kayıpları söz konusu oldu. Beklentilerin çok yüksek olduğu ve sanal para yapısının temelini oluşturan Bitcoinkripto para birimi de bu düşüş furyasının en fazla etkilenenlerinden birisi oldu. 2018’ in ocak ayına 19 bin Dolar standardına giriş yapan Bitcoin, yılın son ayına 4 bin Dolar gibi bir değer ile giriş yaptı. Bu seviyeyle giriş yapsa da Bitcoin’de yaşanan düşüşün önüne geçilememesi sonucunda 3.200 Dolar gibi tarihi bir rekor kırdı. Ancak yaşanan bu düşüşler, tüm kripto para geneline yansıyor. Yani meydana gelen düşüş yalnızca Bitcoin odaklı olmadığı gibi özellikle ilerleyen süreç için BTC’ deki yükselişin yüksek seviyelerde olacağı öngörüsü bulunuyor. Zaten 2018’in son haftalarında Bitcoin yükseliyor ve gelecek için umut vaat ediyor.


Aralıkta Küçük Yükselişler

Aralık ayının ilk haftasında tüm kripto para birimlerinde olduğu gibi Bitcoin’de de önemli bir düşüş meydana geldi. Ancak ikinci hafta ile birlikte çok küçük yüzdelerde de olsa Bitcoin yükseliyor ve bu gelişme diğer kripto para birimleri üzerinde de etkide bulunuyor. Zaten kripto para piyasasında temel olarak BTC’ de bir düşüş meydana geldiğinde diğer kripto para birimlerinde de düşüş yaşanıyor. Yükselme halinde de benzeri bir durum söz konusu olsa da diğer kripto para birimlerine göre BTC tek başına da değer artışı yakalayabiliyor. Aksine diğer kripto para birimleri yükselirse, Bitcoin’de yükselme yaşıyor. Ancak BTC’ nin değer artışının doğrudan diğer kripto para birimleri için değer artışı öngörüsü oluşması anlamına gelmiyor.

2018 sonuna doğru düşüş yaşayan Bitcoin yükseliyor ve bu durum yatırımcı açısından önemli bir umut vaat ediyor. Ethereum’ un ikinciliği Ripple’ a kaptırdığı son derece sıradışı süreç içerisinde Bitcon küçük hareketlerle de olsa artışını sürdürmeye devam ediyor. Bu gelişmelerde yatırımcılar açısından kripto para piyasasının gelecek döneminde kendilerini ne gibi tabloların beklediği konusunda net bir sonuç ortaya çıkartabilir durumda olmamalarına neden oluyor. Bitcoin değer artışı öngörüleri 2018 yılının son çeyreğinde önemli seviyede olacağı yönündeydi. Uzmanların bu analizlerine karşın Bitcoin tüm yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

BTC İçin 2019 Nasıl Olacak?

2018 yılı geneli göz önünde bulundurulduğunda tüm kripto para yatırımcıları açısından pek de renkli bir tablo oluşmadı. Bu durum 2018 yılının yatırım ve kazanç dengesi açısından hayal kırıklığıyla geçmesine neden olurken, son haftalarda Bitcoin yükseliyor etkisi ile birlikte 2019 beklentilerini de arttırdı. Yıl sonu piyasa hareketliliği, yeni yıl piyasa tazelenmesi gibi geleneksel finans sektörüne kısmi teknik analiz oluşturan olgular kripto para piyasası içinde mevcuttur.

Söz konusu analiz için en iyi/ en somut örneklerden birisi de aslında Bitcoin’ in 2018 ocak ayında da o zamanki değer standardına göre de olsa kısmi artış yaşamıştı. 2017’ in son ayında belirli seviyede düşen BTC değeri, ocak 2018 ile yeniden bir artış yakalamıştı. Bu nedenle de 2019’ da BTC için yapılan öngörülerde genel olarak 2019 ocak ayında BTC yükselir şeklinde oluyor. Son haftalarda Bitcoin yükseliyor ve en azından 2019’ un ilk ayları için yapılan tahminler açısından umut doğuruyor. Yine de 2018 yılında yaşanan kripto para birimlerindeki karamsar tablo, kripto paralarda uzun vadeli yatırım planlamalarının ne kadar sağlıklı olduğunun tartışılır duruma gelmesine neden oldu.

Webmaster Forum Dayanışma ve Ticaret Platformu Webmasterforum.com.tr, webmasterlar için özgür internet ortamı ve e-ticaret imkanı sunar. Çok ...