Webmaster

Bir WebMaster Forumu Deyince

Bir Web MasterForumu Deyince

 İşin içinde olun ya da olmayın, artık hayatımıza giren bir kavramdır Webmaster.

Peki, tam olarak nedir, ne iş yapar, neden son zamanlarda bu kadar önemli bir hal almıştır?
“Master” İngilizce kökenli bir kelime olmasına rağmen, iş kolunda birçok uzmanın sık sık kullanmaya başladığı bir unvan halini almaya başladı. Tam kelime karşılığı, uzman demektir.

Web ise, standart olarak herkesin “internet” olarak bildiği koca mecranın sektördeki ismidir. Bu alanın uzmanları, artık sadece bireysel işleri için değil birçok kurumun internet üzerindeki ihtiyaçlarını karşımaları içinde, birimler içerisinde görev almaya başlamışlardır. E-ticaret sitelerinden, firmaların müşteri ve ziyaretçileriyle direkt etkileşimde oldukları fonksiyonel web sitelerine kadar bu uzmanların bilgi ve üretme kabiliyetleri sayesinde şuan bulunduğunuz internet sayfalarının tadını çıkarabiliyorsunuz  Bir nevi, internetin yaratıcılarına minnet borçlusunuz.

Peki, bir webmaster ne yapar, nerelere takılır?

Birçok iş kolunun aksine, bir mesaileri olduğu söylenemez. 7/24’e yakın fiziksel ve zihinsel faaliyetleri devam ediyor diyebiliriz. O yüzden, özellikle teknolojilerin web ortamında da doğru orantılı gelişiyor oluşunu göz önüne alırsak; kendilerini bu gelişmelere hazır hale getirmeleri gerekli. Bu yenilikleri takip etmek bir yana, onları bizzat ihtiyaçlara göre uyarlamaları, geliştirmeleri onlardan her zaman beklenen şeylerdir. Hatta beklenmesine dahi gerek kalmaz. Muhtemelen işini bilen bir webmaster, çoktan o konuda kendini geliştirecek mecraları, ortamları keşfetmiş ve alacağını almaya başlamıştır

Genellikle, kendi gibi bu işin içerisinde olan geliştiricilerin akıllara gelenden fazla paylaşımları yaptıkları Webmaster Forum’larında takılmaktadırlar. Bu forumların, sunduğu içerik alternatifleri sayesinde, kendilerini sadece yazılım, sadece tasarım, donanım değil – SEO’dan APİ kullanımlarına kadar geliştirecek kaynaklara rahatlıkla ulaşabilirler. Güvenlik, sunucu kurulumları, açık kaynak kodlu sistemlerin geliştirmeleri ( WordPress, Joomla, Drupal, Xenforo vb. ) ve arama motorlarının son güncelleme haberleri dâhil birçok mesleki gereksinimlerini bu forumlar aracılığı ile gidermeye çalışırlar.

Bir Webmaster, Webmaster Forum’undan neler bekler?

Beklentiler sabittir. Karşılıklı güven duyulan bir forum dahi olsa, rahatça ifade özgürlüğü, ticaret serbestliği ve sınırlandırılmayışı, farklı yöntemlerin herkesin anlayabileceği tarzda anlatılıyor oluşu beklentilerden birkaçıdır.

 

Fakat hepsinden önemlisi Webmaster’lar iyi arkadaşlıklara, uzun vadeli dostluklara önem veren insanlardır. Bunu gönül ilişkisi ile karıştırmamak lazım  Sonuç itibariyle, kısa süreli işler veya uzun vadeli projeler fark etmeksizin, sürekli networkünüze dâhil olacak becerikli arkadaşlara sahip olmak herkesin her zaman isteyeceği bir durumdur. Bu durumu sağlayarak webmaster forumları da, her zaman revaçta kalmayı başarırlar. Faydasını gördükçe, elbette ücretli uygulamaları reddedecek insanlar değildirler. Her emeğin bir karşılığı, mükâfatı elbette olacak. Ama bunu evvela sıcak ve samimi bir ortam oluşturmadan dayatmak, hiçbir webmaster’ın hoş karşılamayacağı durumların başında gelir.

Belki dışarıdan asosyal ve çoğu zaman kendini dışarıdan soyutlamış insanlar gibi gelseler de, manevi duyguları herkesinkinden daha gelişmiş olabiliyor. Yardımseverliği, samimiyeti ve dost canlılığı sizleri şaşırtacak insanlar, bu güzel ortamları Webmaster Forumlarının müdavimleridir.

 

wf
Slogana Gerek Yok!