Teknoloji

Bilimkurgu filmlerinden ilham alınan 5 teknolojik yenilik

Bilimkurgu filmlerinden ilham alınan 5 teknolojik yenilik

İnsanlığın geleceği hem korkutucu hem de heyecan verici olarak tahmin edilmekte fakat neler olacağını tamamen kestirebilmek imkânsız.

Bilim kurgu filmleri ve televizyon dizileri uzun zamandır insanlığın geleceğini tahmin eden yapımlara imza atmak durumundadır.

2019’un teknolojik olarak büyük yeniliklere sahip olacağı tahminimizi 2018 yılında sadece filmlerden ve dizilerden esinlenerek üretilmiş teknolojilerden yola çıkarak yapmaktayız.

Peki, hangi teknolojiler bunlar?

  • 1. Ekranlara ve monitörlere veda etmenizi sağlayan gözlükler

Ivan Cash ve Scott Blew isimli girişimciler ekranlardan rahatsız olan insanlar için mükemmel adını verdikleri IRL glasses adı verilen gözlük üretmeyi başardılar. Çerçevesinde ki lenslere özel bir polarize kaplama uygulanan ürün yalnızca ultraviyole radyasyondan korumakla kalmıyor aynı zamanda ekranlardaki radyasyonu da engelliyor. Beta aşamasında yapılan testlerde LCD / LED’lerin tamamıyla uyumlu çalışıp bazı ekran tiplerinde de kullanım olanağı sağlandı. IRL Gözlükleri, ekranlara ne zaman ve nasıl bağlanacağınızı kontrol etmek için sizi sürücü koltuğuna sizi yerleştirmekte.

IRL Gözlük tasarımı, büyülü bir gözlüğün reklamları engellediği 1988 yapımı klasik film olan “The Live” dan esinlenerek tasarlandığı düşünülmekte.

IRL Gözlükleri Nisan 2019 ‘da satın alınabilecek. Satış fiyatı ise 49 $ olacak.

  • 2. Her an ihtiyaç duyabileceğiz anahtarlarınız ve küçük cihazlarınız için kişisel eşya bulucu

Tile Mate isimli eşya bulucu elektronik ürünümüz eşyanızı koyduğunuz son konumu kayıt etmekte. Bluetooth aralığında ki mesafelerde buluna kadar alarm çalmakta. Telefonunuz sessiz de dahi olsa bu ürüne 2 kez basın ve sesini çaldırın. Ürünümüz şuan 261,99 ₺ olarak satışta.

  • 3. Otomatik olarak resim yapabilen robot

Scribitt isimli robotumuz beyaz tahtalardan, duvarlara kadar bütün dikey yüzeylerde çizim yapabilmekte ve istediğiniz modeli şahesere dönüştürebilmekte. Henüz satın alınamıyor fakat Nisan 2019’ da Milano’da düzenlenecek olan Salone del Mobile fuarında gösterime sunulması planlanıyor.

  • 4. Kolunuzu sadece hareket ettirerek cihazlarınızı kontrol edin

Myo Band isimli kol bandı isminden de anlaşılabileceği gibi tamamen kol kaslarınızdaki kasılmalara ve hareketlere bağlı olarak bilgisayarınızı kontrol etmenizi sağlıyor. Bir slayt gösterisi sunarken, akıllı tahta da ders anlatırken ya da oyun oynamanız durumunda kontrol kolaylığı sağlamak için tasarlandı.

  • 5. Hava kirliliğine karşı nefesinizi temiz tutturan maske

The Breaze isimli maskemiz yapısında ki filtreler sayesinde hava kirliliğine maruz kalmanızın önüne geçebilmekte. Soğuk algınlığı veya gribin de hava yoluyla bulaştığını düşündüğümüz kış ağlarında vazgeçilmez olacak maskemiz sağlımıza oldukça faydalı bir ürün olarak dikkatleri çekiyor.