HaberlerMobilTeknoloji

Apple’ın En Çok Korktuğu Olay Gerçekleşti!

Dünyanın bir numaralı telefon ve diğer cihazların üreticisi Apple artık zor gün geçirmeye çok yakın. Amerika’nın Çin’e yaptığı gümrük vergisi artımı birçok firmayı zora sokarken en çok parçayı temin edenler daha çok para kaybedecek.

Apple’ın korktuğu durumlar her geçen gün başına gelmeye devam ediyor. Düzenli olarak kullanılmakta olan alanların hepsi artık çok daha pahalı olacak. Çin bilindiği gibi elektrik ve elektronik ürünlerinin hepsinin üretilmesinde birinci sırada gelen bir ülkedir. Tüm dünyanın ihtiyacını uzun yıllardır bu ülke üstleniyor.

Doğal olarak buradan gelen ürünler gümrüklerden geçmek zorunda. Bunun içinde vergi sistemi uygulanmaktadır. Bu evreden sonra yapılacak her sipariş için kişi ve kurumlar daha yüksek vergi ödemek zorundalar. Yapılan ödemelerin artması bir kişi sorun olmasa da yıla milyonlarca alışveriş yapmak zorunda olan firmaları tehlikeli bir duruma soktu.

Apple Firması Vergiler Karşında Neler Yapacak?

Dünyanı en önemli telefon üreticilerinin başında gelen Apple artık istediği gibi alışveriş yapamayacak. Sunulan hizmet karşılığında her zamankinden daha fazla para ödemek zorunda kalıyor. Bu durumda yapılmakta olan bütçe hesaplamalarının alt üst olması gerekiyor. Amerika’nın böyle hamleleri çoğu şirketlerin çok ağır ödeme koşullarına sevk ediyor.

Yapılacak olan anlaşmalar hiçbir zaman düşünülerek yapılmıyor. Hal böyle olunca parça getirmek için bile ödenecek fiyat parçanın geliş fiyatını geçebiliyor. İşlemesi gereken sistem için paralar ödense de Apple gibi dünya devi bir şirketi bile zor durumda bırakabiliyor.

Apple Bu Konuda Ne Yapacak?

Apple’ın gümrük vergisine tepkisi aşırı derece sert olsa da kimsenin pek sorun ettiği söylenemez. Bununla beraber Çin üzerinden gelen en çok mal yine telefon ve parçaları oluyor. Sağlanacak olan hizmet çok ufak paralara hal olurken artık 2 katından fazla miktar söz konusu oldu. İlk olarak %10 ödeyen firmalar artık %25 gibi bir rakam ödemek zorundalar.

Şirketler Amerika merkezli bir parça üretim kurma planları yaparken yine en büyük desteği Apple verecek gibi gözüküyor. Dünyanın her tarafından satılan ve sürekli sipariş alan firma fiyatları artıracaktır. Apple’ın korktuğu durumlar daha da zor günlerin başlangıcı olduğunu haber vermektedir.