GüncelTeknoloji

Amazon Kaldırım Robotlarıyla Teslimata Başladı

Amazon, Scout robotlarıyla ürün teslimatını test etmeye başladı

Robotlar, küçük soğutucu boyutunda ve nizami yürüme hızında ilerliyorlar. Şirket tarafından Çarşamba günü yapılan duyuruda, Amazon Scout isimli tekerlekli bir kaldırım aracı vasıtasıyla paket teslimatına başlandığını açıkladı. Washington’un Snohomish bölgesinde, küçük bir mahallede başlayan pilot uygulama başarılı olduğu takdirde tüm Amerika’ya hatta dünyaya yayılabilir.

Aslında bu alanda böyle bir hizmet veren ilk şirket Amazon değil. Starship ve Marble gibi firmalar yeni kuruldukları halde bu sistemi birkaç yıldır test ediyorlar. Ancak Amazon’un daha büyük kitlesel pazar payına sahip olduğu düşünülürse, bu robotları daha hızlı fenomen yapabilecek potansiyelde olduğu sonucu çıkacaktır.

Robotlar Pazartesi ila Cuma günleri arasında teslimat yapacak. Cihazlar hiçbir kontrol mekanizması olmadan yollarını özerk olarak bulacaklar ama her ihtimale karşı yanlarında bir Amazon çalışanı refakat edecek.

İşe yarar mı?

Bu modelin işe yaramasına aslında sıcak bakmıyoruz. Çünkü yayınlanan tanıtım videosunda Amazon müşterileri paketleri teslim almak için robotları karşılıyorlar. Amazon’un kapıdan kapıya teslimatında ki başarıyı hepimiz bilmekteyiz. Kim kapıya kadar yürümek ister ki ? İnsanlar bu kadar küçük bir zahmete dahi üşeneceklerdir. Ancak başarılı olması durumunda tüm lojistik ve taşımacılık sektörüne çığır açacağı kesin.

Amazon Scout, boyutları itibariyle fazla sayıda teslimat yapamayacaktır. Tek bir yöntem mevcut o da Amazon’un büyük teslimat kamyonlarıyla gelmesi ve paketlerin teker teker robotlara yüklenmesi. Hatta bir mobil aplikasyon vasıtasıyla teslimatın saati de seçilebilirse işte o zaman tadından yenmez.

Nuro ve Udelv firmaları daha hızlı ve geniş kapasiteli özerk araçlar kullanmakta. Özellikle Nuro’nun araçları saate 40 KM hıza kadar ulaşmaktadır. Bütün bunlar düşünüldüğünde tüketicilerin hangisini tercih edeceğini kestiremeyiz. Ancak yapay zekânın istila edeceği mesleklerin yanında, özerk teslimat araçlarının da bu kervana katılacağı kaçınılmaz bir gerçek. Amazon Scout testleri başarılı bir şekilde tamamlanırsa daha net durum değerlendirmesi yapılabilir. Keşke tanıtım videosu biraz daha ayrıntılı olsaydı da daha açıklayıcı bilgiler verebilseydik. Paket hırsızlarının bu küçük araçlara neler yapacağı konusu da başlı başına tartışılacak bir mesele.