Genelİnternet

8K Nedir ve Ne Değildir ?

8K TV’ler Hakkında Bilmeniz Gereken Bütün Özellikler

8K Nedir? 4K HD ile Nasıl Karşılaştırılır?

 

8K TV, 4K TV ‘nin çözünürlük boyutunun hemen hemen iki katı olmaktadır. Hemen hemen dememizde ki amaç çözünürlük ölçmede kullanılan karmaşık işlemlerle nedeniyle yaklaşık olarak kafada canlanması adına.

8K teriminde televizyonun yatay çözünürlüğünde, soldan sağa kaç pikselin geçtiğini belirtmek için kullanıldı. 8K TV 4K TV’nin iki katı kadar yatay düzlemde ki piksele sahip olsa da yüzey alanın temel alındığında 4K ve 1080p’den 16 kata kadar daha fazla piksele sahiptir.

  • 720p destekli TV (HD)= 1280 piksel genişlik ve 720 piksel yükseklik,
  • 1080p destekli TV (Full HD veya FHD), 1920 × 1080 piksel,
  • 4K TV (Ultra HD veya UHD), 3840 x 2160 piksel,
  • 8K TV ise 7680 × 4320 piksele sahip olmaktadır.

Bütün bu çözünürlükleri dikkate aldığınız zaman 720p kaliteden sonra hem dikey pikseller hem de yatay pikseller iki kadana çıkmaktadır. Yani devamlı iki takına çıkan piksel sayısı nedeniyle 8K TV’lerin tamamen piksellerle dolu olduğunu söyleyebilmekteyiz.

8K TV Almalı mısınız?

Hayır, Türkiye’de yaşadığınızı varsayarsak, çok da bir şeyden mahrum kalmayacağınız için bizce gerek duymuyoruz.

4K Televizyonların fiyatları düşmeye ve eskiye nazaran çok daha fazla tutmaya başladı. Seçiminizi belki bu yönde yapmanız daha mantıklı olabilecektir.

4K HDR gün geçtikçe daha fazla televizyon üreticisi için desteklenmektedir. Yeni bir televizyon almayı düşünmeniz halinde 4K HDR olması sizin için yetecek de artacak da bir özelliktir.

Japonya’da olsanız belki…

İlk piyasaya sürüldüğü anda aynı durumu 4K televizyonlarda yaşamışlardı. Japonya’da bulunan kullanıcılar 4K içeriklerle daha kısa zamanda tanışma imkanı buldular. Şuan 8K içerik oluşturmayı hedefleyen çok az sayıda çalışma yapılmakta en fazla birkaç film çekilmesi planlanmaktadır. Amazon ve Netflix halen 4K içerik yayınlamaya odaklanmışlardır. 8K içerik sunmak için televizyon kanalları herhangi bir standart üstünde anlaşma sağlamadılar.

Japonya’da 8K hazırlıkları

Kullanıcıları daha önce 4K ile erkenden buluşturan Japonya, 8K içeriklerden oluşan bir yayın kanalını kullanımı sunmuştu. Yayının gerektirdiği gereksinimler bizlere bu teknolojinin ne kadar teferruatlı olduğu bir kez daha gösterdi. Eğer ki 8K yayın deneyimi yaşamak istiyorsanız öncelikle 8K televizyonunuza sinyal alabilmeniz için özel olarak tahsis edilmiş bir uyduya, nitekim durumlarda dağıtım kutularının ve güçlendiricilerinin yerine geçebilmesi için ihtiyaç duyulmaktadır. Bunların hepsi orta düzeyli değil büyük yatırımlar gerektirmektedir. Japonya 2020 Olimpiyatlarını 8K olarak yayınlamak için çalışmalarını hızla sürdürüyor. Bu teknolojiye büyük yatırımlar yapan Japonya şüphesiz ki 8K’nın öncüsü durumunda.

Mevcut çözünürlükleri yükseltse de yeterli olmuyor!

Tarif etmenin en iyi yollarından biri akıllı telefonların ekranını düşünmeniz. Yüksek çözünürlüğe sahip telefonlar çıktığında ekranın kullanıcılara ne kadar iyi göründüğü şok etkisi yaratmıştı. Daha küçük bir cihaza göre kıyasladığınızda uygulamaların haklı olarak daha iyi görünmesi sağlanmıştı. Websiteleri dahil tasarımlarını değiştirmedikleri halde yüksek çözünürlük sayesinde daha fazla göze hoş geldiler.

8K Televizyonlar düzgün şekilde dizayn edilmiş çözünürlük yükseltme algoritmasıyla gelirse sunacağı olanak standart çözünürlükteki görüntüleri dahi olduğundan daha fazla kaliteli izlemek.

Özellikle Samsung bu konuda titizlikle çalışmaktadır ve ilk yapılan testler başarıyla devam edecektir. Her ne kadar fazla etkileyici bulsanız da bu özellik hali hazırda 4K televizyonlarda bulunmaktadır.Bu sebeple 8K Televizyon almanız için ayır edici bir seçenek olmayacaktır.

8K Canlı Yayınları da sorunlu olacak!

Şuan bile 4K akışta sorun yaşanılmaktadır. 4K akışa sahip olabilmeniz için en az az 20 Mbps’lik internet altyapısına sahip olmanız gerekmektedir. Amerika’nın bile çoğu bölgesinde bu hız elde edilememesi ve oldukça pahalı olması biraz düşündürücü bulunmakta. 8K’nın 4K’dan daha fazla piksele sahip olduğunu da düşündüğünüzde gereksinimlerin daha da yükselmesi kaçınılmaz olacaktır.

Yapılan ilk testlerde 8K bir çanlı yayının en az 50 Mbps bağlantı gerektireceği gözler önüne serildi. Eş zamanlı olarak birden fazla canlı yayında izleyeceğinizi düşünürseniz 1 gigabit hız dahi sınırda kalacaktır.

Hadi diyelim ona da sahip olma imkanınız oldu ve bu kadar şanslısınız. Ancak yine de endişelenmeniz gerekmektedir çünkü 1 saatlik 8K canlı yayın 75.2 GB verinizin kullanılmasına neden olacaktır. Koca bir aya vurduğunuz zaman TB’lar dahi size yetemeyecektir.