Vbulletin Forumu Farklı Domaine Taşıma

WebmasterForum

Coder / Web Uzman
Yönetici
Tepki
62
Vbulletin Forumu Farklı Domaine Taşıma

Merhabalar;

Arkadaşlar bugün sizlere yeni öğrendiğim bir vbulletin işlemini anlatacağım. Başlıkta da yazdığım gibi size Vbulletin Forumu Farklı Domaine Taşıma işlemini anlatacağım. Arkadaşlar sakın bunu farklı bir hosting veya sunucu ile karıştırmayın. Bu işlem farklı bir domain adresine taşımadır. Yani sunucu değiştiren arkadaşlar için değildir.

Öncelikle şunu söylemek isterim ki domaine forum taşıma işlemi zor bir iştir. Zor olmasa da sizi baya bir süre uğraştırıyor. Sizler için ben hem işimden dolayı hemde öğrenmek için uğraştım ve başardım.

Tabi domain farklı olacağından fazla bir dosya taşıyamıyoruz. Çünkü veritabanı bilgileri, link adresleri vb. dosyalarında çakışma oluyor. Bu çakışmalar da yönetim paneli hata vermiyor. Hatayı foruma yükleyince alıyoruz. Neresinde alıyorsunuz diyorsanız arkadaşlar örnek vermek gerekirse logo’ya tıklayınca yedeği aldığınız siteye gidiyor veya foruma giriş yaptığınız da yedeği aldığınız siteye gidiyor ve oraya giriş yapmış bulunuyor. Bu yüzden size alabileceğiniz dosyaları söylemek istiyorum.

Yedek alma ve yükleme işlemini başka bir konuda anlatmak istiyorum. Çünkü burada sadece hangi dosyaları alabilirsiniz tarzında bir konu anlatımı yapacağım. Yedek alma ve yedeği yüklemeyi de anlatırsak siz okuyucuları sıkabiliriz bu yüzden bir başka gün başka konuda bu özelliğe değinmek istiyorum.

Öncelikle her forum kurucusunun uğraşı olan kategorileri oluşturmak istemiyor da taşıma yapmak istiyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Kategoriler için herhangi bir çakışma oluşmaz. Yani direk veri tabanınızdan kategori dosyasını yükleyebilirsiniz. Ancak yükleme esnasında dosyanın içinde bazı yerlerde eski domainizde ki veritabanın adı bulunmaktadır. Bu alanları notepad++ , notepad den aratarak bulabilirsiniz. Arama kısmına eski domainizde ki veritabanı ismini yazıp aratırsanız nerede yazdıklarını bulabilirsiniz.

Konuları Yeni Domain’e Taşıyabilir miyim?

Evet taşıyabilirsiniz. Son olarak dediğim gibi bazı bölümlerde eski veritabanı isimleri kalıyor bunları temizleyip yeni veritabanının ismini yazmanız gereklidir.

Üyeleri Taşıma İmkanımız Var mı?

Evet arkadaşlar bu dosyamızda mevcuttur. Yukarıda dediklerimin aynısı bu bölümde de geçerlidir.

Önemli olan arkadaşlar çakışmaları engellemektir. Bunu da indirdiğiniz dosyalara tek tek girerek bölümleri bularak isimleri değiştirmeniz gerekmektedir.

Üst Alt